صفحه اصلی / اسلایدر / پیش بینی کاهش اجاره بها

آتش زیر خاکستر بازار مسکن در پساکرونا شعله ور خواهد شد

پیش بینی کاهش اجاره بها

کسب و کار نیوز- شرایط حاکم بر اقتصاد به دلیل بحران کرونا شرایطی سخت و غیرقابل پیش بینی شده است. به دلیل بحران کرونا بسیاری از بخش های اقتصادی تحت تاثیر قرار گرفته اند.

شایلی قرائی

به گزارش کسب و کار نیوز، بازار مسکن و اجاره بها یکی از مهم ترین بخش هایی است که به دلیل بحران های اخیر و شیوع بیماری تاح تاثیر قرار گرفته و معاملات مسکن را تا حد چشمگیری کاهش داده است. این اتفاق به باور بسیاری از فعالان بازار مسکن موجب کاهش نرخ اجاره بها خواهد شد و از طرفی دیگر به دلیل کاهش فعالیت های عمرانی بسیاری از مهاجران کسب‌وکاری به پایتخت را به شهرهای خود بازخواهد گرداند. عاملی که می‌تواند در جهت منفی و کاهش قیمت اجاره عمل کند، این است که توقف فعالیت‌های اقتصادی در تهران به حدی برسد که بسیاری از مهاجران کسب‌وکاری به این نتیجه برسند که به شهرهای مبدأ خود بازگردند. در این صورت، تقاضا برای اجاره مسکن و به دنبال آن، قیمت‌ها کاهش خواهد یافت.

اما مهدی سلطان‌محمدی، کارشناس مسکن در این رابطه اظهار کرد: برای توضیح این امر اول باید مشخص کنیم که با چه وضعیتی روبه‌رو هستیم. ‌در حوزه عرضه، مشخصاً پدیده کرونا تأثیر منفی داشته، به این شکل که ساخت‌وسازها تا حدی متوقف شده یا در بخش‌هایی هم که تعطیل نشده‌اند، سرعتشان کاهش یافته است. اینکه این روند به حالت عادی برخواهد گشت یا خیر به زمان نیاز دارد و به همین دلیل، دولت فعلاً با احتیاط، بخش‌هایی از اقتصاد  را بازگشایی می‌کند و بعید هم نیست که در آینده نزدیک یک عقب‌گرد ضروری باشد. به این ترتیب، نمی‌توان زیاد مطمئن شد که به سمت گشایش فعالیت‌های اقتصادی حرکت می‌کنیم. بنابراین عرضه مسکن تحت تأثیر قرار خواهد گرفت و اگر هم فعالیت‌های ساخت‌وساز آغاز شود، قطعاً به‌اندازه سال گذشته نخواهد بود.

افزایش قیمت مسکن داریم

بیت الله ستاریان، کارشناس اقتصاد مسکن

اینکه ما در در این ایام و حتی تا چند ماه آینده شاهد کاهش اجاره بها در بازار مسکن باشیم بعید نیست چراکه رکود متاثر از کرونا این اتفاق را رقم خواهد زد. در حال حاضر به دلیل تعطیلی پروژه ها و کسب و کارها کارگران و بخصوص کارگران ساختانی شهرهای بزرگ را ترک کرده اند و شاهد خلوتی قطب های اقتصادی در کشور هستیم.

در بازار ساخت و ساز در حال حاضر تحرکی دیده نمی شود اما این اتفاق را باید با مثال آتش زیر خاکستر مقایسه کنیم چراکه بازار مسکن و اجاره بها در دوران پساکرونا شاهد رونق خوبی خواهد بود. البته تمام این اتفاقات بستگی به تاریخ اتمام بحران کرونا دارد که چه زمانیاز کشور خارج خواهد شد. اما این نکته به روشنی دیده می وشد که قطب های اقتصادی کشور که در حال حاضر خلوتی را تجربه می کنند با اتمام بحران بیماری به شلوغی روزهای قبل از کرونا بازگردند و رونق مسکن را ایجاد کنند. بنابراین کاهش اجاره بها و رکود بازار مسکن اتفاقی موقتی است اقتصاد مسکن برای روزهای پساکرونا آماده خواهد بود. به عبارتی در شرایط فعلی با توجه به قیمت ها ممکن است تقاضای نسبی در کوتاه مدت عقب نشینی کند اما تقاضای مطلق خواه ناخواه بروز پیدا می‌کند و این انباشتگی​ همانند جمع شدن آب در پشت سد بازار مسکن است.

اما از سوی دیگر شاهد تغییرات جهانی متاثر از ویروس کرونا نیز هستیم. چین، آمریکا، اروپا و بقیه کشورها دچار افت اقتصادی شده اند و در دوران پساکرونا به دلیل اینکه اقتصاد از غرب به سمت شرق شروع به رشد کردن خواهد کرد در ایران شاهد رونق اقتصادی خواهیم بود. چین باز هم به عنوان قدرت اقتصادی مطرح خواهد شد و ایران به دلیل روابط حسنه ای که با این کشور دارد و همچنین بسترهای سرمایه گذاری مطلوبی نیز دارد رشد خواهد کرد. دنیا به تولید چین احتیاج پیدا می‌کند و چین به سوخت ایران نیازمند می شود. اقتصاد مسکن هم راه می افتد و ممکن است نرخ ها بالا برود اما با توجه به افزایش تولید ناخالص داخلی، نگران کننده نیست.

این چرخش ایران را در موقعیت خوبی قرار خواهد داد و این موقعیت بر تمام بخش های اقتصادی تاثیرگذار است. بنابراین اقتصاد بازار مسکن نیز رشد می کند و به هر ترتیب باید انتظار افزایش قیمت را نیز داشته باشیم. چراکه تقاضا در آن زمان افزایش می یابد و این یک واقعیت است که با افزایش تقاضا قیمت ها نیز رشد کنند.

همچنین مطالعه کنید:

سید کمیل طیبی

احتمال بازگشت شوک های ارزی

سرمقاله– ریزش قیمت ارز در هفته گذشته از مسیر فاکتور منابع ارزی شکل گرفت. منابع …