صفحه اصلی / اسلایدر / رکوردشکنی طلا در قرنطینه کرونا

به دنبال شکست رکورد هفت ساله قیمتی طلا، هر گرم آن به مرز 640 هزار تومان رسید

رکوردشکنی طلا در قرنطینه کرونا

کسب و کار نیوز- در بازار طلا به رغم رکودی که حاصل از شیوع ویروس کرونا و تعطیلی بازار طلا و جواهر است شاهد افزایش روزانه قیمت ها هستیم. در حال حاضر هر گرم طلا در بازار طلا و البته در بازار خرید و فروش مجازی 650 هزار تومان خرید و فروش می شود که به هیچ عنوان با رکود حاکم بر بازار همخوانی ندارد.

شایلی قرائی

به گزارش کسب و کار نیوز، کارشناسان بازار طلا دلیل افزایش روزانه قیمت طلا و سکه را افزایش قیمت جهانی طلا عنوان می کنند. طی روزهای اخیر طلا در بازارهای جهانی رکود هفت ساله خود را شکست و بر این اساس، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز سه‌شنبه «۲۶ فروردین» در بازار سنگاپور با ۰.۴ درصد افزایش، به ۱۷۲۱ دلار رسید در حالی که در زمان گشایش معاملات تا مرز ۱۷۲۵ دلار صعود کرده بود. همچنین در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۱.۱ درصد افزایش، به ۱۷۸۱ دلار و ۲۰ سنت رسید. از سویی نگرانی‌ها نسبت به دورنمای اقتصادی از رشد قیمت طلا پشتیبانی کرده است. نقدینگی که از سوی بانک مرکزی آمریکا به بازار تزریق شده و همچنین کاهش نرخ ها‌ی بهره، طلا را به دارایی جذابی تبدیل کرده است.

در همین رابطه رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در رابطه با پیش‌بینی قیمت‌ها در سالجاری، بیان داشت: با توجه به اینکه قیمت‌ها در بازار‌های جهانی با جهش معناداری روبرو بوده، به ‌طوریکه در طی دو هفته اخیر بیش از ۳۰۰ دلار به قیمت هر اونس اضافه شده، بنابراین رشد قیمت طلا و سکه در بازار داخلی اجتناب ناپذیر است، همچنین رشد بهای دلار نیز مزید بر علت است تا این موضوع رخ دهد، اما انتظار می‌رود که متولیان اقتصادی کشور و در راس آن‌ها بانک مرکزی همان مدیریتی را که در بیشتر ایام سال گذشته به کار گرفتند، را اجرایی کنند، تا بازار به تعادل برسد، در غیر این صورت قیمت‌ها دوباره با افزایش روبرو خواهد شد. ابراهیم محمدولی رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به اینکه افزایش قیمت طلا در بازار‌های جهانی و نوسان دلار در بازار داخل، نرخ طلا در بازار را با افزایش روبرو کرده، اظهار داشت: به دلیل شیوع ویروس کرونا صنف طلا و جواهر تعطیل هستند و بنابراین معامله فیزیکی انجام نمی‌شود، اما به دلیل معاملاتی که در فضای مجازی انجام می‌شود، حدود ۲۰ درصد افزایش قیمت‌ها به این امر مرتبط می‌شود، اما ۸۰ درصد مابقی مربوط به افزایش قیمت دلار در داخل و طلای جهانی است.

وابستگی قیمت طلا به تحولات جهانی و نرخ ارز

کامران ندری، کارشناس اقتصادی

تحولان قیمتی در بازار طلا ایجاد شده است و با توجه به شرایطی که در بازار ایران حاکم است و از قیمت های جهانی تبعیت می کند در بازار طلای داخل نیز افزایش قیمت ها را شاهد هستیم. با توجه به وضعیت اقتصاد جهانی نرخ طلا باید افزایش پیدا کند چراکه در چنین شرایطی تقاضا برای طلا افزایش پیدا می کند و مردم برای سرمایه گذاری طلا را مطمئن ترین کالا می دانند. در حالی که ارزش دارایی های مالی در بازارهای جهانی کم می شود مطمئن ترین کالا طلا است و مردم به سمت بازار طلا رفته اند.

قیمت طلا در بازارهای جهانی در هفته های اخیر رکورد کم سابقه ای را ثبت کرده است و به این دلیل که طلا کالایی وارداتی در ایران محسوب می شود از قیمت های جهانی تبعیت کرده است. نظیر این اتفاق را در بحران سال ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ نیز شاهد بوده ایم. در آن سالها به دلیل بحرانی مشابه که در جهان اتفاق افتاد رکورد قیمتی طلا افزایش پیدا کرد و در بازار ایران نیز همین اتفاق را شاهد بودیم. افزایش قیمت طلا در کشور به نحوی متاثر از تحولات جهانی است. ایران گیرنده قیمت ها است و به دلیل وابستگی بازار طلا به واردات قیمت ها بالا رفته و افزایش پیدا کرده است. اما این اتفاق با بهبود شرایط اقتصاد جهانی متحول خواهد شد و در ماه های آینده و با رشد اقتصاد جهانی شاهد کاهش قیمت طلا در بازارهای جهانی خواهیم بود. این افزایش قیمت ها با توجه به بحرانی که سراسر جهان درگیر آن شده طبیعی است . همانطور که اشاره شد در بحران سال ۲۰۰۷ نیز طلا افزایش پیدا کرد و با اتمام بحران قیمت طلا کاهش یافت.

اما وابستگی دیگری که در بازار داخل وجود دارد وابستگی به نرخ ارز است. یعنی قیمت طلا در ایران جدای از وابستگی به قیمت جهانی طلا به نرخ ارز نیز وابسته است. پس در ایران دو مشکل برای افزایش قیمت طلا وجود دارد. تحولات جهانی قیمت طلا و نرخ ارز. با توجه به اینکه طلا وارد می شود با نرخ ارز قیمت گذاری شده و تبدیل به قیمت ریالی می شود. طلا دنباله روی قیمت ارز است و افزایش قیمت آن تا حدی به دلیل نوسانات نرخ ارز است. البته قطعا افزایش قیمت دلار و افزایش تورم خواهیم داشت. باید در بهترین حالت توقع داشته باشیم این افزایش ها از رشد نقدینگی موجود در اقتصاد امروز فراتر نرود. متناسب با رشد نقدینگی کشور هم تورم و هم افزایش نرخ ارز را شاهد خواهیم بود.

همچنین مطالعه کنید:

علیرضا دانیالی

محصولات فولادی به دست مصرف‌کنندگان واقعی نمی‌رسد

به گزارش کسب و کار نیوز، علیرضا دانیالی افزود: بنابراین ناچاریم که نیاز خود به …