صفحه اصلی / اسلایدر / در سال ۱۴۰۱ چند واحد راکد احیا شد؟
در سال ۱۴۰۱ چند واحد راکد احیا شد؟

در سال ۱۴۰۱ چند واحد راکد احیا شد؟

کسب و کار نیوز- در سال جاری تا ۲۳ اسفند ماه امسال ۱۵۶۳ واحد صنعتی غیرفعال در داخل و خارج شهرک‌ها، احیا شده که بیشترین آن‌ها در تهران و در بخش صنایع شیمیایی بوده است.

به گزارش کسب و کار نیوز ، بر اساس آماری که از سوی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در اختیار ایسنا قرار گرفته، تا ۲۳ اسفند امسال ۱۵۶۳ واحد صنعتی غیرفعال در داخل و خارج شهرک‌ها، احیا شده است. همچنین با راه‌اندازی مجدد این واحدهای تولیدی، برای ۳۱ هزار و ۲۹۲ نفر اشتغالزایی یا تثبیت شغل شده است. سرمایه‌گذاری انجام شده برای احیاء این واحدها بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان بوده است.

امسال برای احیای ۱۹۸۷ واحد تولیدی راکد در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور هدف گذاری و پیش بینی شده که با احیای این تعداد واحد برای ۳۵ هزار و ۷۶۶ نفر شغل ایجاد شود. همچنین طبق اعلام سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران برای احیاء ۴۰۰ واحد تولیدی راکد در خارج از شهرک‌ها و نواحی صنعتی نیز برنامه‌ریزی شده بود.

بنابراین تا ۲۳ اسفند ماه، ۷۹ درصد از برنامه تدوین شده برای احیاء صنایع کوچک و متوسط در داخل و خارج شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور و نیز ۸۷ درصد از مجموع اشتغال مورد نظر از محل این برنامه عملیاتی شده است.

در بین استان‌ها، تهران، فارس و خوزستان با احیای ۲۱۱، ۱۵۸ و ۹۸ واحد راکد صنعتی، بیشترین آمار احیاء را به خود اختصاص دادند. اما در مقابل کمترین واحدها در استان‌های خراسان شمالی، خراسان جنوبی و سمنان احیا شده است. در مدت یاد شده در این استان به ترتیب ۱۲، ۱۵ و ۱۱ واحد صنعتی راکد به چرخه تولید برگشته است.

همچنین رشته صنایع شیمیایی با ۳۸۸ واحد، فلزی با ۳۵۲ واحد و غذایی، دارویی و بهداشتی با ۲۷۱ واحد، به ترتیب بیشترین تعداد راه اندازی مجدد واحدهای صنعتی را از ابتدای امسال به خود اختصاص داده‌اند که به ترتیب معادل ۲۵، ۲۳ و ۱۷ درصد کل واحدهای احیا شده است.

همچنین ۱۶ درصد واحدهای احیا شده در صنایع کانی غیرفلزی، ۹ درصد در صنایع سلولزی، چهار درصد در صنایع برق و الکترونیک، پنج درصد در صنایع نساجی و سه درصد در بخش خدمات فعال هستند.

گفتنی است نتیجه طرح پایش واحدهای صنعتی غیرفعال کل کشور نشان می‌دهد ۱۲ هزار و ۶۷ واحد راکد، شامل ۶۸۱۴ واحد در داخل شهرک‌ها و نواحی صنعتی و ۵۲۵۳ واحد در خارج از آن‌ها شناسایی شد. از مجموع واحدهای صنعتی راکد شناسایی شده ۶۲ درصد از طریق شیوه‌های فنی بازفعال سازی، امکان راه‌اندازی مجدد دارند که در صورت تحقق آن، بیش از ۱۶۷ هزار فرصت شغلی جدید ایجاد خواهد شد.

همچنین بر اساس اعلام مدیران بنگاه‌های اقتصادی راکد کل کشور، ۴۴ درصد از واحدهای غیرفعال مشکل کمبود نقدینگی، ۱۶ درصد مشکل نبود تقاضا و بازار، ۱۱ درصد مشکل کمبود مواد اولیه، ۱۰ درصد مشکل فرسودگی ماشین آلات، ۹ درصد مشکلات حقوقی با سازمان‌ها و دستگاه‌ها، ۸ درصد مشکلات زیرساختی و ۲ درصد مشکلات مالکیتی و سهامداری دارند.

همچنین مطالعه کنید:

تخصیص ۸۵ هزار قطعه زمین به روستاییان در قالب طرح مهاجرت معکوس

به گزارش کسب و کار نیوز، الحاق اراضی و تخصیص آن به متقاضیان در روستاهای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.