صفحه اصلی / استارت آپ‌ و دانش‌بنیان‌ / پارک ها مراکز رشد و شتاب‌ دهنده‌ها / استفاده بهینه از باطله های معدنی با فناوری شرکتهای دانش بنیان
مهدی زاده

استفاده بهینه از باطله های معدنی با فناوری شرکتهای دانش بنیان

کسب و کار نیوز - تفاهم‌نامه‌ای سه‌جانبه میان طرح توسعه نوآوری ها و فناوری های حوزه معدن و صنایع معدنی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان نظام مهندسی معدن ایران با حضور با حضور کامبیز مهدی‌زاده، داریوش اسماعیلی و تقی نبئی به امضا رسید تا راه برای توسعه فناوری‌های معدنی و رونق زیست‌بوم نوآور‌های این حوزه گسترده شود.

به گزارش کسب و کار نیوز، مهدی‌زاده در آیین امضای این تفاهم‌نامه سه‌جانبه، با بیان این‌که با همت ۳ نهاد فعال در حوزه فناوری‌های زمین‌شناسی و معدن، قرار است راهی تازه فراروی توسعه فعالان دانش‌بنیان و فناور این حوزه هموار ‌شود، افزود: مثلث تعامل و تفاهم فناوری‌های معدنی با این تفاهم‌نامه شکل می‌گیرد و امیدوارم با اجرایی شدن بندهای آن، شاهد برکات و ثمرات ارزشمندی برای این حوزه باشیم.
وی با تأکید بر این‌که پیشرفت کشور در گروی توجه به فناوری و نوآوری است، ادامه داد: توجه و اهتمام به پیشرفت فناوری‌های حوزه معدن و زمین‌شناسی، یکی از رئوس حرکت کشور به سوی پیشرفت و جهش تولید فناورانه خواهد بود. امروز کشور ما تحت شدیدترین و ظالمانه‌ترین تحریم‌ها قرار گرفته و تنها فناوری و نوآوری است که می‌تواند ناجی و گذردهنده کشور از این گردنه دشوار باشد.
مدیر طرح توسعه نوآوری‌ها و فناوری‌های حوزه معدن و صنایع معدنی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با اشاره به حمایت از فناوری‌های نو در حوزه معدنی و زمین‌شناسی گفت: در حوزه نفت، فناوری به جلوگیری هدررفت گازهای فلر کمک کرد، در حوزه معدنی نیز فناوری و نوآوری شرکت‌های دانش‌بنیان می‌تواند در استفاده بهینه از باطله‌های معدنی اثرمند باشد که این موضوع مستلزم نقش‌آفرینی و عزم فعالان زیست‌بوم نوآوری است.
مهدی‌زاده به ضرورت گذار از روش‌های سنتی و کم‌بازده در حوزه معدن و توجه به فناوری‌های نوین این حوزه به مثابه یکی از راهبردهای اصلی فناور و ارزش‌آفرین شدن این صنعت اشاره کرد و گفت: امید داریم با گذار از روش‌های سنتی معدنی به سوی فناوری‌های پیشرفته مانند اکتشاف در عمق یا استحصال عناصر نادر خاکی، گامی مهم در مسیر توسعه و ارزش‌آفرین شدن صنعت معدن برداریم.
مشاور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، امضای تفاهم‌نامه یادشده را گامی در همین راستا دانست و گفت: نباید از ظرفیت‌های نهفته کشورمان در حوزه زمین‌شناسی و معدن غافل شویم. توانایی این حوزه به قدری است که امروز حتی چرخ صنعت نفت ما به مدد صنعت معدن حرکت می‌کند؛ به طور مثال اگر عناصر ارزشمندی مانند باریت و بنتونیت نداشتیم حتی حرکت اقتصاد نفتی که در تلاش برای گذار از آن هستیم، با مشکل جدی مواجه می‌شد. بنابراین، امروز بخش قابل توجهی از اقتصاد کشور متکی به حوزه معدن و صنایع معدنی است و باید با گشودن درب‌ها، فناوری دانش‌بنیان‌ها راه خود را به این حوزه پیدا کند.
داریوش اسماعیلی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت در این مراسم با بیان این‌که تفاهم‌نامه سه‌جانبه نشان دهنده عزم جدی برای ورود دانش‌بنیان‌ها به حوزه معدنی است، ادامه داد: با اجرای هدف‌گذاری‌های صورت گرفته در این تفاهم‌نامه سه‌جانبه، پایه علمی و دانش‌بنیان حوزه معدنی  مستحکم خواهد شد.
وی ادامه داد: این سه نهاد به عنوان پل ارتباطی میان فعالان فناور بخش خصوصی و صنایع معدنی، عزم خود را برای توسعه فناورانه هرچه بیش‌تر این حوزه جزم کرده‌اند.
در بخش دیگری از این مراسم، تقی نبئی رییس سازمان نظام مهندسی معدن با اشاره به حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و وزارت صمت برای توسعه حوزه معدن گفت و ادامه داد: خوشبختانه با اهتمامی که در معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، وزارت صمت و سازمان نظام مهندسی معدن وجود دارد حرکت در توسعه فناوری‌های معدنی آغاز شده است و با تحقق بندهای این تفاهم‌نامه، فصل تازه‌ای در توسعه فناوری‌های معدن و صنایع معدنی رقم خواهد خورد.
از محورهای این تفاهم‌نامه می‌توان به همکاری در زمینه توسعه سرمایه گذاری و بهره گیری از فناوریهای نوین در حوزه های زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی – همکاری در زمینه شناسایی و اولویت بندی نیازهای پژوهشی حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی در کشور اشاره کرد.
همچنین همکاری در دستیابی به دانش فنی و تجاری سازی محصولات و خدمات مورد نیاز بخش زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی، ارتقای کمی و کیفی ارائه خدمات مهندسی که به موجب قراردادهای جداگانه و به فراخور منعقد خواهد شد از محورهای همکاری بر مبنای این تفاهم‌نامه سه‌جانبه است.
نقش‌آفرینان برای تقویت زیست بوم نوآوری و فناوری در حوزه های زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی با برگزاری دوره‌های آموزشی حرفه‌ای برای افزایش توان و ظرفیت استارتاپ‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان و شتاب‌دهنده‌ها تفاهم کردند.
همچنین شناسایی و برطرف کردن چالش‌های فنی موجود در حوزه زمین شناسی، معادن و صنایع معدنی با استفاده از ظرفیت و توانمندی شرکت های دانش بنیان و استارتاپ های فعال در این حوزه‌ها، شناسایی و رفع چالش های قانونی موجود در ارتباط با توسعه فناوری‌های مرتبط با فعالیت های اکتشافی و استخراجی معادن و صنایع معدنی از طریق رایزنی با نهادهای مسئول و  فراهم کردن زمینه حمایت و توسعه ظرفیت و توانمندی های شرکت های دانش بنیان و بازار محصولات دانش بنیان از دیگر محورهای تفاهم‌نامه همکاری سه‌جانبه میان معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان نظام مهندسی معدن ایران است.

همچنین مطالعه کنید:

افزایش قیمت نان با پایان ماه رمضان

به گزارش کسب و کار نیوز، هر ساله در آغاز سال همراه با افزایش نرخ …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *