صفحه اصلی / سیاسی / دولت / ۴ راهکار دولت برای جبران کسری بودجه تصویب شد
Meeting of the Supreme Economic Coordination Council

در شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا

۴ راهکار دولت برای جبران کسری بودجه تصویب شد

کسب و کار نیوز- دولت 4 راهکار شامل واگذاری و مولدسازی دارایی‌ها، استفاده از حساب ذخیره ارزی، فروش اوراق مالی اسلامی و برداشت 45 هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی را برای جبران کسری بودجه 98 پیشنهاد داد که به تصویب سران قوا رسید.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از فارس، راهکارهای پیشنهادی دولت برای جبران کسری بودجه امسال در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا به تصویب رسید.

طبق گفته‌های معاون سازمان برنامه‌وبودجه، مقرر شده است بودجه امسال بر مبنای صادرات روزانه ۳۰۰ هزار بشکه نفت خام تنظیم شود. درنتیجه، کل کسری بودجه امسال حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان تخمین زده شده و طبق پیشنهاد دولت، قرار است نیمی از آن با کاهش هزینه‌ها و نیمی دیگر با افزایش منابع تأمین شود.

بر اساس این گزارش، دولت چهار راهکار برای افزایش منابع بودجه امسال (مجموعاً ۷۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان) پیشنهاد داده است که عبارت‌اند از:

الف- واگذاری و مولدسازی دارایی‌های دولت توسط وزارت اقتصاد: ۱۰ هزار میلیارد تومان

ب- ۵۰ درصد موجودی حساب ذخیره ارزی: ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان

ج- فروش اوراق مالی اسلامی مازاد قانون بودجه ۹۸: ۳۸ هزار میلیارد تومان

د-برداشت از حساب مخصوص نزد صندوق توسعه ملی: ۴۵ هزار میلیارد تومان (مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی به شماره ۱۱۸۳۰ -۹۷ / م مورخ ۱۳۹۷٫۴٫۲۶ موضوع ذخیره‌سازی (۱۲) واحد درصد از سهم ۳۲ درصدی منابع ارزی صندوق توسعه ملی برای نیازهای ضروری کشور)

مجموع ارقام فوق، ۹۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است ولی سقف مجاز دولت برای فروش اوراق و برداشت از صندوق توسعه ملی (بندهای ج و د)، ۶۲ هزار میلیارد تومان است. بنابراین ۲۱ هزار میلیارد تومان از رقم فوق کسر می‌شود و مجموع ارقام فوق برابر ۷۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است.

بر اساس پیگیری‌های خبرنگار فارس، مجوز دولت برای برداشت از صندوق توسعه ملی در سال ۹۷ (بند ج)، مجموعاً حدود ۵٫۷ میلیارد دلار بوده است و دولت در سال گذشته هیچ استفاده‌ای از این مجوز نکرده است.

همچنین ظاهراً دولت مجوز استفاده از ۲۰ هزار میلیارد تومان تنخواه که بخشی از آن مربوط به درآمدهای نفتی که هنوز اعلام وصول نشده است، را دریافت کرده است.

همچنین مطالعه کنید:

بدترین رتبه ایران در شاخص رفاه لگاتوم

به گزارش کسب و کار نیوز، حسین سلاح ورزی، نایب‌رئیس اتاق ایران در پنجمین نشست …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *