صفحه اصلی / سرخط خبرها / ۱۶۰ هزار خودروی ناقص همچنان کف کارخانه‌ها

۱۶۰ هزار خودروی ناقص همچنان کف کارخانه‌ها

سخنگوی انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو با بیان اینکه دارایی‌های خودروسازان باید تجدید ارزیابی شوند، گفت: ۱۶۰ هزار خودروی ناقص کف کارخانه‌ها وجود دارد.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از مهر، فرهاد به‌نیا در نشست خبری امروز شنبه ۵ مرداد ۹۸ خود با خبرنگاران گفت: بیش از ۱۶۰ هزار خودروی ناقص کف کارخانه‌ها وجود دارد که بر اساس آمارهای ارایه شده از سوی وزارت صمت، ۶۳ هزار خودرو مرتبط با گروه خودروسازی سایپا و مابقی متعلق به ایران‌خودرو است؛ این در حالی است که به نظر می‌رسد وزیر صنعت از این پس امیدی به منابع بانک مرکزی ندارد و به همین دلیل هم اعلام کرده که خودروسازان باید با فروش منابع غیرتولیدی نسبت به تامین نقدینگی اقدام کنند.

سخنگوی انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو افزود: البته فروش اموال و دارایی‌های خودروسازان امری زمان‌بر است.

به نیا با بیان اینکه هر وزارتخانه‌ای تلاش دارد تا با آمار و ارقام، بر روی عملکرد خود تبلیغات صورت دهد، تصریح کرد: در شرایط کنونی، صنعت قطعه‌سازی با افزایش قیمت مواد اولیه روبرو است و زیان‌ده است؛ این در حالی است که برخی سازمان‌ها از جمله مالیات، نه تنها به این موضوع توجه نمی‌کنند؛ بلکه حسابرسی قانونی را کنار گذاشته و سود سال جدید را طلب می‌نمایند.

وی اظهار داشت: این روند باعث زیان بیشتر واحدهای قطعه سازی شده است؛ در حالی که اگر منابع مالی کشور با احتساب دریافتی سازمان دارایی و با کسر آمار دریافت بیمه بیکاری و هزینه هایی از این دست از سازمان تامین اجتماعی باشد، درآمد واقعی دولت کاهش می‌یابد.

به نیا معتقد است که که باید در خودروسازان، تجدید ارزیابی دارایی‌ها، پیش از واگذاری سهام آن ها صورت گیرد و این دو شرکت به شکلی واگذار شوند که با قیمت بالایی به فروش برسند و مشتری خوبی برای آن ها پیدا شود؛ در حالیکه ادامه سیاست فعلی تنها باعث زیان انباشته دو خودروساز خواهد شد.

وی بر ضرورت پرداخت ۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات ارزی قطعه سازان تاکید کرد و گفت: با روند فعلی تصمیم گیرنده مصوبات دولت، بانک مرکزی بوده و این بانک ظرف سال‌های اخیر، در حوزه بانکی و جذب نقدینگی موفق عمل نکرده و باعث سلب اعتماد سپرده گذاران نیز شده است.

وی گفت: وضعیت خودروهای کف کارخانه بلاتکلیف است و اگرچه قرار بود مصوبه پرداخت تسهیلات ارزی به قطعه سازان تمدید شود؛ اما تاکنون خبری در این باره اعلام نشده است.

همچنین مطالعه کنید:

سازوکارهای عرضه مسکن در بورس کالا ابهام دارد/بن بست پیش فروش متری مسکن در بورس

شایلی قرائی به گزارش کسب کار نیوز ، این در حالی است که وزیر امور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *