صفحه اصلی / اقتصادی / اقتصاد کلان / امتیاز ۵۵ ایران در گزارش رقابت‌پذیری جهانی ۲۰۱۸

امتیاز ۵۵ ایران در گزارش رقابت‌پذیری جهانی ۲۰۱۸

در گزارش رقابت ‌پذیری جهانی که همه ساله توسط مجمع جهانی اقتصاد منتشر می­­‌شود، ایران موفق به امتیاز ۵۵ از ۱۰۰ در آخرین گزارش رقابت‌پذیری جهانی در سال ۲۰۱۸ شد.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از تسنیم، در گزارش رقابت ‌پذیری جهانی که همه ساله توسط مجمع جهانی اقتصاد منتشر می­­‌شود، ایران موفق به امتیاز ۵۵ از ۱۰۰ در آخرین گزارش رقابت‌پذیری جهانی در سال ۲۰۱۸ شد.
رقابت­­‌پذیری جهانی یک ابزار سیاستی دقیق برای شناسایی اولویت­‌ها و پایش پیشرفت اقتصادی کشورها است که میزان پیچیدگی اقتصاد کشورها، موانع توسعه اقتصادی و نقاط ضعف و قوت هر کشور را در قالب ۱۲ رکن نشان می­­‌دهد.

گزارش رقابت ­پذیری جهانی که همه ساله توسط مجمع جهانی اقتصاد منتشر می­­‌شود، با رتبه­­‌بندی کشورها در شاخص رقابت­­‌پذیری جهانی به سنجش میزان رقابت­‌پذیری کشورها می­‌پردازد. شاخص ارکان رقابت­‌پذیری، به ارزیابی عوامل ایجادکننده بهره­­‌وری می­­انجامد زیرا بهره­­‌وری بیشترین نقش را در رشد اقتصادی بلندمدت کشورها دارد و موجب رفاه اقتصادی کشورها می­­‌شود.

مجمع جهانی اقتصاد، در راستای هم­سویی با عصر انقلاب صنعتی چهارم و لحاظ نمودن عوامل ایجادکننده بهره­­‌وری در این عصر، شاخص جدیدی را با عنوان شاخص رقابت­ پذیری جهانی طراحی کرده است که با وجود حفظ ۱۲رکن رقابت­­‌پذیری، تغییرات عمده­­‌ای در سطوح متغیرهای آن مشاهده می­‌شود.

بر اساس اعلام اتاق بازرگانی ایران، در شاخص جدید مجمع جهانی اقتصاد، معیارها و شرایط پویای ناشی از انقلاب صنعتی چهارم مورد توجه قرار گرفته و شاخص بر مبنای انقلاب صنعتی چهارم و پیشرفت‌های متعاقب آن بازطراحی شده است. از این­رو، این شاخص با بازتعریف ارکان رقابت­ پذیری و معیارهای سنجش آن، در هر دو بعد مفهومی و محاسباتی، نگاه خود را نسبت به رقابت­ پذیری به ­روز کرده است.

به دنبال تغییرات صورت گرفته در تعریف نماگرها و نحوه محاسبه امتیازها، کشورها نمی­‌توانند رتبه و امتیاز رقابت‌­­پذیری و به ­طور کلی عملکرد سال جاری خود را با سال­‌های پیشین منطبق کنند. این یعنی ۱۱۴ متغیری که در گزارش‌های پیشین رقابت­­‌پذیری، شاخص رقابت­­‌پذیری جهانی را تشکیل می­‌دادند، به ۹۸ متغیر تقلیل یافته­­‌اند که از این میان، ۶۴ متغیر جدید هستند. همچنین، وزن اطلاعات حاصل از نظرسنجی از مدیران اجرایی بنگاه­‌های اقتصادی از ۷۰ درصد به ۳۰ درصد کاهش یافته و ۷۰ درصد امتیازات بر اساس داده­­‌های آماری کشورها اندازه­‌گیری شده­‌اند. علاوه بر این مقیاس اندازه­­‌گیری امتیازها هم در یک مقیاس ۰ تا ۱۰۰ انجام می­‌شود.

 

 

همچنین مطالعه کنید:

واردات کالاهای گروه ۴ در سال ۹۹ ممنوع شد

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از وزارت اقتصاد و دارایی، واردات کالاهای …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *