صفحه اصلی / استان ها / زنجان / افتتاح ۶۱۷ پروژه در استان طی دهه فجر امسال

استاندار زنجان خبر داد:

افتتاح ۶۱۷ پروژه در استان طی دهه فجر امسال

استاندار زنجان، از افتتاح ۶۱۷ پروژه در دهه‌ فجر امسال خبر داد و گفت: ۴۹ پروژه توسط بخش خصوصی اجرا شده است.

استاندار زنجان

به گزارش کسب و کار نیوز، فتح‌الله حقیقی عصر امروز در نشست خبری به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و تشریح دستاوردهای انقلاب، اظهار کرد: دهه‌فجر امسال با توجه به شرایطی که در آن قرار داریم باید پرصلابت‌تر از قبل برگزار شود و مدیران عملکرد دستگاه‌ها را ارائه دهند.

وی تعداد پروژه‌هایی که در دهه‌فجر امسال افتتاح یا کلنگ‌زنی می‌شود را ۶۲۰ مورد به ارزش ۱,۷۴۹ میلیارد تومان برشمرد و گفت: تعداد پروژه‌ها نسبت به پارسال که ۷۰۲ مورد بود ۱۲ درصد کاهش یافته اما از لحاظ مبلغ و ارزش ۱۹۸ درصد افزایش پیدا کرده است؛ چرا که پارسال به پروژه‌های دهه فجر ۸۸۵ میلیارد تومان اختصاص یافته بود و این نشان از ارتقای کیفیت پروژه‌ها دارد.

استاندار زنجان با اشاره به اینکه تنها نیم درصد از پروژه‌های امسال مربوط به بخش کلنگ‌زنی است، بیان کرد: دهه‌فجر امسال ۶۱۷ پروژه به مبلغ ۱,۵۶۷ میلیارد تومان به بهره‌برداری می‌رسد و ۳ پروژه کلنگ‌زنی می‌شود.

این مسئول، سهم بخش عمران از این طرح‌ها را ۵۷۱ پروژه به مبلغ ۶۱۳ میلیارد تومان خواند و گفت: ۴۹ پروژه به ارزش ۱,۱۳۶ میلیارد تومان در حوزه اقتصادی است که توسط بخش خصوصی افتتاح می‌شود؛ در واقع بخش خصوصی، ۶۵ درصد از کل پروژه‌ها را به خود اختصاص داده و نشان از وجود بسترهای لازم و شرایط فوق‌العاده خوب سرمایه‌گذاری در استان زنجان دارد.

وی خاطرنشان کرد: این پروژه‌ها برای ۱۳۲۴ نفر فرصت شغلی مستقیم ایجاد می‌کنند و میزان شغل غیرمستقیم در آن‌ها ۳۳۱۰ نفر پیش‌بینی شده و کمیته‌ای تشکیل یافته تا محقق شدن این میزان شغل در واحدها را بررسی کند.

حقیقی با اشاره به اینکه استان زنجان ۲۹۶۵ شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده است، گفت: دیدار با همه خانواده‌های معظم شهدا توسط مدیران در سطح استان، بخش‌ها و روستاها از ۱۰ روز پیش از دهه‌فجر آغاز شده و تا ۱۰ روز پس از دهه‌فجر نیز ادامه می‌یابد؛ خانواده شهدا زمانی که نظام به آن‌ها احتیاج داشت، در راه منویات نظام، عزیزان خود را تقدیم انقلاب کردند و باید حقوق حقه آن‌ها ادا شود.

وی در مورد برنامه‌های دهه‌فجر امسال به افتتاح نمایشگاه دستاوردهای چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: عملیات اجرایی محور شرقی غربی خیابان ارتش در این ایام آغاز می‌شود که تفاهم‌نامه آن با وزیر دفاع منعقد شده است.

نماینده عالی دولت در استان زنجان، از آغاز عملیات اجرایی طرح سبزه‌میدان خبر داد و افزود: طرح پیشین ۶۰۰ میلیارد تومان هزینه در بر داشت که در طرح جدید این مبلغ به ۶۰ میلیارد تومان کاهش یافته و در آن با رعایت اصول فرهنگی، اجتماعی و هنری، دو موزه موجود حفظ می‌شود و به رونق بازار تاریخی زنجان تاکید شده است.

وی خاطرنشان کرد: لایحه‌ای به منظور ارتقای بودجه عمرانی زنجان به مجلس شورای اسلامی ارائه شده که امیدواریم تصویب شود تا ارتقای خوبی در سهم بودجه عمرانی داشته باشیم؛ ضمن اینکه مشکل ساخت و ساز بیمارستان ولیعصر (عج) زنجان برطرف شده و شاهد ادامه عملیات توسعه آن با کمک خیران خواهیم بود.

استاندار زنجان، نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده را مهم خواند و افزود: در اقدام مشترک دستگاه‌های اجرایی و ستاد بازآفرینی شهری اقدامات مؤثری برای بافت‌های فرسوده در دستور کار قرار دارد که این طرح شامل شهرهای زنجان، ابهر، خرم‌دره، قیدار و سلطانیه می‌شود. ۱۰۴ میلیارد تومان وام برای این بخش در نظر گرفته شده و اگر کسی نوین‌سازی کند، تا ۹۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت می‌کند.

استاندار زنجان در مورد بهسازی اتوبان زنجان قزوین، بیان کرد: قرارداد نصب نیوجرسی در سرتاسر این اتوبان در حوزه استحفاظی استان زنجان بسته شده و ۳۰ کیلومتر هم قرارداد روشنایی در این محور داریم.

این مسئول با اشاره به اینکه به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی از بین پروژه‌های نیمه‌تمام، ۴۰ پروژه محوری انتخاب شده است، تصریح کرد: برای اتمام این پروژه‌ها ۱,۹۰۰ میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است. ۲۸ مورد آن‌ها ملی و ۱۸ مورد به مبلغ ۳۶۵ میلیارد تومان استانی است.

حقیقی با اشاره به اینکه تنوع پروژه‌ها در بسیاری از زمینه‌ها گسترش دارد، عنوان کرد: در حوزه حمل و نقل، دو خطه کردن راه‌آهن زنجان قزوین و احداث ۶ بزرگراه در دستور کار قرار دارد و در حوزه‌های کشاورزی، صنعت و معدن، تجارت، بهداشت و درمان، دانشگاه‌ها، گردشگری و خدمات پروژه‌هایی تعریف شده است.

وی با اشاره به اینکه شهرک فناوری اطلاعات و الکترونیک جزو برنامه‌های دهه‌فجر قرار دارد، یادآور شد: واحد تولیدی شوینده‌ها، طرح توسعه جی‌تی‌آی پارسیان، تولید جوراب نانو، بازیافت روی به صورت ورق روی، ذوب‌آهن، مجتمع خدمات بین‌راهی، خط انتقال برق، آبیاری تحت‌فشار، احداث و تجهیز دانشکده علوم زیستی و سیار موارد از مهم‌ترین پروژه‌های استان زنجان است.

نماینده عالی دولت در استان زنجان با بیان اینکه کار مدیران پروازی پس از دهه‌فجر تمام است، تصریح کرد: این مدیران یا باید محل زندگی خود را به محل خدمت منتقل و یا محل کار خود را تغییر دهند. پس از فعالیت در استان زنجان، ۶ مدیر انتخاب کردم که دو نفر از آن‌ها خانم هستند.

وی همچنین در مورد تعیین مدیرکل آموزش و پرورش استان زنجان بیان کرد: اگر شایعات فضای مجازی کم شود، مدیرکل مشخص می‌شود.

حقیقی در ادامه به ایجاد ارزش‌افزوده در فعالیت‌های اقتصادی تأکید کرد و افزود: سهم صنعت در کشور ۳۳ درصد و در استان زنجان ۳۲ درصد است و در راه‌اندازی واحدهای تولیدی و سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف باید به فکر ایجاد ارزش‌افزوده باشیم.

وی افزود: حوزه خدمات در سطح کشور ۴۹ درصد از اشتغال را به خود اختصاص داده و این در حالی است که سهم خدمات در استان زنجان ۳۲ درصد است و در بخش خدمات ۲۷ درصد از کشور پایین‌تر هستیم اما با توجه به ظرفیت‌های گردشگری استان، می‌توان این رقم را بهبود بخشید.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

مستند «بچه‌های کوچه بینش»

تولید مستند «بچه‌های کوچه بینش» در زنجان

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا, امیر نعمتی در رابطه با …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *