صفحه اصلی / اقتصادی / انرژی / مشبک‎کاری یک حلقه چاه به روش TCP

نخستین‎بار در شرکت ملی حفاری ایران محقق شد

مشبک‎کاری یک حلقه چاه به روش TCP

مدیر خدمات ویژه شرکت ملی حفاری ایران از تحقق عملیات مشبک‎کاری یک حلقه چاه به روش TCP به متراژ ۱۱۸ متر با استفاده از گان‎های چهار و یک دوم اینچ خبر داد.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از شانا, علی دقایقی گفت: این عملیات برای نخستین‎بار در چنین متراژی با موفقیت انجام شد.
وی افزود: در این عملیات که روی چاه شماره ۴۶۶ میدان نفتی مارون در مناطق نفت‎خیز جنوب در موقعیت استقرار دستگاه حفاری ۸۰ فتح انجام شد، یک هزار و ۷۵ گلوله با کاربست ۱۸ عدد گان با رعایت کامل نکات ایمنی و دستورعمل‎های کار با مواد منفجره استفاده شد.
مدیر خدمات ویژه شرکت ملی حفاری اظهار کرد: تا پیش از این در مشبک‎کاری چاه‎ها، گان‎های سایز دو و هفت هشتم و سه و سه هشتم اینچ با متراژ ۱۲۰ تا ۱۳۰ متر به کار گرفته می‎شد و استفاده از گان‎های چهار و یک دوم اینچ تا ۹۰ متر مدنظر قرار داشت.
مدیر خدمات ویژه شرکت ملی حفاری ایران گفت: به روال معمول مشبک‎کاری این متراژ با اندازه‎های پیش گفته در دو تا سه مرحله انجام می‎شد که با تحقق این عملیات از این پس با موافقت شرکت‎های متقاضی گان‎های چهار و یک دوم اینچ استفاده خواهد شد.
وی توضیح داد: به‎کارگیری این روش افزون‎ بر کاهش زمان عملیات، صرفه‎جویی در هزینه‎ها و تحقق یک مرحله‎ای عملیات که به تقریب هر نوبت آن سه روز به طول می‎انجامد، سبب رضایتمندی کارفرما می‎شود.
مشبک‎کاری چاه‎های نفت و گاز جزو عملیات تکمیلی چاه به شمار می‌رود، گلوله مشبک‎کاری یک نوع گلوله انفجاری است که آزاد شدن آنی و لحظه‎ای انرژی ذخیره شده در آن،‌ کلید قدرتمند این سامانه برای نفوذ در مخازن نفت و گاز است.
فشار شدید ضربه روی لوله جداری و سازند چاه بر استحکام لوله جداری و سازند غلبه می‌کند و در سازند چاه حفره ایجاد می‌شود‌ که از این حفره‎ها نفت و یا گاز جریان دارد.

همچنین مطالعه کنید:

اوپک پلاس

عراق از کاهش تولید اوپک پلاس عقب افتاد

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا, پایبندی عراق به توافق کاهش …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *