صفحه اصلی / سیاسی / بین الملل / مجلس افغانستان بودجه سال ۹۸ را تصویب کرد

مجلس افغانستان بودجه سال ۹۸ را تصویب کرد

مجلس نمایندگان افغانستان در نشست علنی امروز (دوشنبه) بودجه ملی سال ۱۳۹۸ را با اکثریت آرا تصویب کرد.

image.png

به گزارش کسب و کار نیوز، شبکه خبری بی‌بی‌سی گزارش داد، مجموع بودجه ملی سال ۱۳۹۸ افغانستان ۳۹۹ میلیارد افغانی (۵.۳ میلیارد دلار) است که از این مجموعه ۲۷۵ میلیارد افغانی (بیش از ۳.۶ میلیارد) بودجه عادی و ۱۲۴ میلیارد افغانی (بیش از ۱.۷ میلیارد) بودجه توسعه‌ای این کشور است.

بودجه عادی افغانستان برای پرداخت حقوق کارمندان و مصارف اداری حکومت و بودجه توسعه‌ای برای اجرای طرح‌های عمرانی هزینه می‌شود.

بر اساس گزارش‌ها، بودجه ملی افغانستان حدود ۹ میلیارد افغانی کسری دارد که هشت درصد از کل بودجه را تشکیل می‌دهد.

عرفان‌الله عرفان، یکی از اعضای هیأت اداری مجلس نمایندگان افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که این بودجه با ۱۲۹ رأی موافق و هفت رأی مخالف به تصویب رسید.

قبل از این، مجلس نمایندگان افغانستان بودجه ملی را بارها قبل از تصویب به وزارت دارایی افغانستان بازمی‌گرداند و این نخستین بار است که طرح بودجه ملی بدون تأخیر و برگشت به وزارت دارایی تصویب می‌شود.

شمع‌روز خان مسجدی، سخنگوی وزارت دارایی افغانستان می‌‌گوید، تصویب به موقع بودجه از سوی مجلس نمایندگان، تأثیر مستقیمی بر میزان مصرف آن توسط وزارتخانه‌ها و نهادهای مربوط خواهد داشت.

به گفته مسجدی، وزرات دارایی در نظر دارد تا بودجه توسعه‌ای ۱۳۹۸ را بیشتر از بودجه عادی به مصرف برساند.

قسمت اعظم بودجه ملی افغانستان در بخش امنیت، زیربنا، آموزش و پرورش، سالم سازی اداره، زراعت و توسعه روستاها به مصرف می‌رسد.

۵۱ درصد بودجه ملی افغانستان از سوی جامعه جهانی و ۴۹ درصد آن از عواید داخلی این کشور تأمین می‌شود.

آمریکا، بانک جهانی، بانک توسعه آسیایی و کشورهای انگلیس، استرالیا و دانمارک از بزرگ‌ترین کمک‌کننده‌گان به بودجه ملی افغانستان هستند. بانک توسعه اسلامی و برخی نهاد های دیگر هم در اجرای پروژه‌های توسعه‌ای با حکومت افغانستان همکاری می‌کنند.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

شمار مبتلایان کرونا در جهان از یک میلیون نفر فراتر می رود

مدیرکل سازمان بهداشت جهانی می گوید که شیوع ویروس «کووید-۱۹» ادامه می یابد و در …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *