صفحه اصلی / اجتماعی / زنان و خانواده / شرایط بازنشستگی زنان شاغل اعلام شد

بر اساس قوانین سازمان تأمین‌ اجتماعی

شرایط بازنشستگی زنان شاغل اعلام شد

بر اساس قوانین سازمان تأمین‌ اجتماعی شرایط بازنشستگی برای زنان شاغل متنوع است

شرایط و مقررات مربوط به بازنشستگی بر اساس قوانین سازمان تأمین‌ اجتماعی متنوع است. در حال حاضر این شرایط بسیار سهل و آسان شده است. از بازنشستگی با ۲۰ سال سابقه بر اساس مشاغل سخت و زیان‌آور و جانبازان گرفته تا بازنشستگی زنان با ۲۰ سال سابقه و ۴۲ سال سن، مواردی هستند که زمینه بازنشستگی را در شرایط و موقعیت‌های مختلف برای متقاضیان فراهم می‌سازند.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از سیمرغ، در این میان نکته‌ حائز اهمیت این است که شرایط سنی بازنشستگی برای زنان ۵ سال کمتر از مردان است. به این معنی که خانم‌ها با سن کمتری می‌توانند بازنشسته شوند. دومین نکته در رابطه با میزان سابقه بازنشستگی است که عموما برای زنان و مردان یکسان است، اما در این باره در چند مورد برای زنان شرایط سهل‌تری در نظر گرفته شده است. نکته سوم مربوط به وجود شرایط همزمان سن و سابقه برای بازنشستگی زنان است. به این معنا که به غیر از سه مورد (بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان‌آور، بازنشستگی جانبازان و بازنشستگی با ۳۵ سال سابقه پرداخت حق‌بیمه) قاعده اصلی در بازنشستگی تحقق توأمان شرط سن و سابقه در احراز بازنشستگی است.

زنان شاغل درمواردی که دارای شرایط زیر باشند می‌توانند بازنشسته شوند؛

۱) بازنشستگی با ۴۵ سال سن و ۳۰ سال سابقه

۲) بازنشستگی با ۵۵ سال سن و حداقل ۲۰ سال سابقه

۳) بازنشستگی با ۲۰ سال سابقه و ۴۲ سال سن برای مشمولان قانون کار

۴) بازنشستگی با ۲۰ سال سابقه متوالی یا ۲۵ سال سابقه متناوب در مشاغل سخت و زیان‌آور

۵) بازنشستگی با ۲۰ سال سابقه بدون شرط سنی برای جانبازان

۶) داشتن حداقل ۲۰ سال سابقه و ۴۵ سال سن برای معلولان عادی

۷) داشتن ۳۵ سال سابقه بدون شرط سنی

۸) داشتن ۵۵ سال سن با حداقل۱۰ سال سابقه متناسب با سنوات پرداخت حق‌بیمه؛ در این حالت بیمه‌شده می‌تواند با ۱۰ سال سابقه و بیشتر تا ۲۰ سال، درخواست بازنشستگی کند که مستمری وی به میزان سنوات پرداخت حق‌بیمه خواهد بود (بین ۱۰ تا ۲۰ روز حقوق). در این صورت ماده ۱۱۱ قابل اجرا نیست و چنانچه حقوق وی از حداقل پایین‌تر باشد، مستمری تا حداقل حقوق افزایش نمی‌یابد.

۹) بانوانی که سن آن‌ها به ۵۵ سال رسیده، اما زیر ۱۰ سال سابقه دارند می‌توانند با پرداخت حق‌بیمه سنوات کسری تا ده سال سابقه، با ده روز حقوق بازنشسته شوند که در این صورت نیز چنانچه حقوق آن‌ها از حداقل حقوق مصوب شورای عالی کار کمتر باشد، ترمیم نخواهد شد.

 

همچنین مطالعه کنید:

mozaferi

شایعه واگذاری کیش به چینی ها تکذیب شد

به گزارش کسب و کار نیوز، ، پس از انتشار خبری در فضای مجازی مبنی بر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *