صفحه اصلی / اقتصادی / اقتصاد کلان / تورم تولیدکننده ۳۰ درصد شد

براساس اعلام بانک مرکزی

تورم تولیدکننده ۳۰ درصد شد

تورم تولیدکننده در آذرماه سال جاری به ۳۰ درصد رسید.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، تورم تولیدکننده در آذرماه سال جاری به ۳۰ درصد رسید.

بانک مرکزی تازه‌ترین گزارش خود را از نرخ تورم تولیدکننده در آذرماه منتشر کرده که بر اساس آن شاخص بهای تولیدکننده در ایران در ۱۲ ماهه منتهی به آذرماه سال جاری نسبت به ۱۲ ماهه منتهی به آذرماه ۱۳۹۶ به ‌میزان ۳۰.۶ درصد افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش، شاخص بهای تولیدکننده در ‌ایران در این ماه به عدد ۱۷۳.۹ رسید که نسبت به ماه قبل ۴.۵ درصد کاهش داشته است، اما در مقابل، این شاخص نسبت به ماه مشابه سال قبل معادل ۵۳.۹ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

شاخص تورم تولیدکننده در بخش کشاورزی، جنگل‌داری و ماهی‌گیری در آذرماه سال جاری نسبت به ماه گذشته ۲.۶ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۵۵.۴ درصد رشد داشته است.

از سوی دیگر، در بخش ساخت (صنعت) شاخص تورم تولیدکننده نسبت به آبان ماه ۶.۵ درصد کاهش یافته و این در حالی است که تورم نقطه به نقطه تولیدکننده در این بخش در آذرماه ۶۶.۶ درصد بوده است.

شاخص تورم تولیدکننده در بخش حمل‌ونقل و انبارداری نسبت به ماه گذشته با کاهش ۰.۲ درصدی همراه بوده، اما نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۵۳.۸ درصد افزایش داشته است.

این در حالی است که تورم تولیدکننده در بخش هتل و رستوران هم نسبت به ماه گذشته و هم نسبت به ماه مشابه سال گذشته با افزایش همراه بوده که این افزایش به ترتیب ۳.۵ و ۳۵.۵ درصد بوده است.

شاخص تورم‌کننده در بخش اطلاعات و ارتباطات نیز نسبت به ماه گذشته ۰.۱ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۰.۸ درصد افزایش یافته است، از سوی دیگر، بانک مرکزی تورم بخش آموزش را ۰.۵ درصد نسبت به ماه قبل و ۱۸.۳ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل اعلام کرده است.

تولیدکنندگان بهداشت و مددکاری اجتماعی نیز در آذرماه نسبت به آبان ماه سال جاری تورم ۱.۴ درصدی و نسبت به ماه مشابه سال گذشته، تورم ۱۸.۶ درصدی را تجربه کرده‌اند.

شاخص تورم تولیدکننده در بخش سایر فعالیت‌های خدمات عمومی، اجتماعی و شخصی نسبت به ماه گذشته ۱.۸ درصد و نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۲۲.۹ درصد افزایش یافته است.

گروه اختصاصی خدمات نیز در آذرماه سال جاری نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال گذشت به ترتیب تورم تولیدکننده ۰.۴ درصد و ۳۵.۴ درصد را داشته است.

همچنین مطالعه کنید:

قالیشویی بانو

خدمات متنوع قالیشویی بانو با ۳۰درصد تخفیف

https://b2n.ir/695141   چرا قالیشویی بانو شستشوی  دوبارشویی فرش ماشینی  تنها با پرداخت ۷۰۰۰ تومان ولی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *