صفحه اصلی / اسلایدر / تهاتر فرش در قبال واردات کالا

مبادلات بانکی به بزرگترین مانع برای حفظ بازارهای صادراتی فرش تبدیل شده است

تهاتر فرش در قبال واردات کالا

فرش ایران که به عنوان شناسنامه برای کشورمان محسوب می شود در مدت اخیر گرفتار مشکلات بسیاری شده که صادرات فرش را کاهش داده است.

شایلی قرائی

موانع بانکی اما بزرگترین مشکل برای صادرات فرش است که در صورت ادامه این وضعیت موجب از دست دادن بازارهای صادراتی این کالا خواهد شد. رئیس مرکز ملی فرش ایران در این رابطه می گوید: برای حفظ بازارهای صادراتی فرش دستباف، سازوکار تهاتر طراحی شده است. «فرشته دستپاک» مبادلات بانکی را از موانع صادرات فرش بیان کرد و گفت: در سازوکار طراحی شده برای تهاتر فرش با کالاهای وارداتی، کشورهای صادرکننده کالا به ایران به جای دریافت ارز، از ایران فرش خریداری می کنند. وی ادامه داد: کشورهایی همانند چین که طبقه ثروتمند جدیدی در آن ایجاد شده است، به طور بالقوه می تواند مشتری فرش دستبافت ایران باشند و وارد سازوکار تهاتر فرش شوند. رئیس مرکز ملی فرش ایران در مورد تحریم های آمریکا علیه ایران و توقف صادرات فرش به این کشور گفت: با توجه به اینکه بازار آمریکا همواره مقصد ۳۰ درصد از فرش دستباف ایران بوده، با کمک سازمان های مردم نهاد (NGO) درصددیم فرش را از تحریم ها خارج کنیم. دستپاک درباره نتیجه بخش بودن تلاش سازمان های مردم نهاد نیز اظهارداشت: این سازمان ها خواسته های مردم را از سازمان ملل مطالبه می کنند؛ ضمن اینکه اکنون گروه هایی در آمریکا خواهان معافیت فرش ایران از تحریم ها هستند.

رئیس مرکز ملی فرش ایران افزود: با همکاری «لعیا جنیدی» معاون حقوقی رئیس جمهوری که ریاست کارگروه حقوقی مقابله با تحریم را برعهده دارد، به دنبال خارج کردن فرش از فهرست تحریم های یکجانبه آمریکا هستیم. وی تاکید کرد: فرش دستباف مانند «سینما» که هیچگاه در فهرست تحریم ها قرار نمی گیرد، یک هنر مردمی است و کشوری حق ندارد آن را تحریم کند. پارسال پنج هزار و ۴۰۰ تُن فرش دستباف به ارزش ۴۲۵ میلیون دلار صادر شد. آمریکا بزرگترین بازار فرش دستباف ایران است؛ پارسال ۱۲۶ میلیون دلار فرش به این کشور صادر شد اما با اعمال تحریم ها، این عدد در ماه های آینده به صفر می رسد. بعد از آمریکا، کشورهای آلمان، لبنان، انگلیس و ژاپن مهمترین بازارهای صادراتی فرش دستباف ایران هستند؛ آلمان با واردات ۵۷٫۵ میلیون دلار فرش ایرانی در سال گذشته ۱۳٫۶ درصد از بازار فرش ایران را به خود اختصاص داد.

موانع بانکی باید برطرف شوند

کوروش ابراهیمی

کارشناس بازار فرش

از آنجاییکه تحریم ها سالهاست به کشور تحمیل شده اولین و مهم ترین شبکه ای که از این تحریم ها تاثبر پذیرفه شبکه بانکی است. اینکه بخواهیم بگوییم مبادلات بانکی تاثیری از این تحریم ها نداشته اند وانمودی بیش نیست چراکه کاهش صادرات فرش نمونه ای از تاثیرگذاری تحریم ها در مبادلات بانکی برای دریافت ارز حاصل از فروش فرش به کشورهای دیگر است. موانع بانکی مدت هاست صادرات فرش را تحت تاثیر قرار داده و بسیاری از فعالان باسابقه را نمجبور به ترک حرفه چندین ساله شان کرده است. فرش یک کالای استراتژیک و جایگزینی برای اقتصاد تک محصولی یعنی نفت است ولی متاسفانه موانع زیادی بر سر راه تولید و صادرات آن وجود دارد.

تهاتر کالا یعنی واردات کالا به کشور در ازای خرید فرش ایران شاید در مدت کوتاهی جوابگو باشد اما این حرکت برای مدت طولانی فرش ایرانی را از ارزش واقعی خود دور خواهد کرد. موانع بانکی باید برطرف شوند و راهکاری برای صادرات فرش و دریافت ارز حاصل از آن باید اندیشیده شود. امروز رقبای ایران در این حوزه به دلیل کاهش فعالیت فعالان فرش توانسته اند بازارهای صادراتی کشورمان را به دست آورند.

همچنین مطالعه کنید:

گرانی گوشت با زمزمه قرنطینه

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، دلالان و واسطه ها نیز در روزهای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *