صفحه اصلی / اجتماعی / جامعه و شهری / هم‌افزایی؛ شرط اصلی رفع مشکلات شهرداری‌ها و شوراها

هم‌افزایی؛ شرط اصلی رفع مشکلات شهرداری‌ها و شوراها

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت: اقداماتی که قرار است برای رفع مشکلات شهرداری ها و شوراها و پیشبرد برنامه‌های مدیریت شهری انجام شود، برای تاثیرگذاری لازم باید با هم افزایی و استفاده از ظرفیت‌های دستگاه‌ها و سازمان‌های مرتبط و شهرداری و شورا همراه باشد.

به گزارش کسب و کار نیوز، ، مهدی جمالی‌نژاد که شامگاه پنجشنبه هشتم آذر در اجلاس مجمع مشورتی رؤسای شوراهای اسلامی مراکز استانها در همدان سخن می‌گفت، با بیان اینکه باید از ظرفیت همه دستگاه‌ها برای حل مشکلات شهرداری‌ها و شوراها بهره برد، بر استفاده از ظرفیت شورای عالی استان‌ها برای پیشبرد امور مربوط به مدیریت شهری تاکید کرد.

وی در ادامه با مهم دانستن جایگاه شوراها و شهرداری‌ها در جامعه گفت: نقش شوراها و شهرداری ها باید به صورت ملموس در شهرها احساس شود و برای این منظور شوراها باید به محله ها بیایند و به محله محوری و شورایاری اهمیت دهند.

جمالی‌نژاد محله محوری را به دلیل ایجاد حس تعلق درون محله‌ای با اهمیت برشمرد و افزود: محله محوری حس تعلق مردم به شهرها و روستاها را ایجاد و تقویت کرده و این امر همبستگی بین مردم شهر را افزایش می‌دهد که منجر به انسجام اجتماعی می‌شود و هر زمان انسجام جامعه بیشتر شود به افزایش امنیت ملی کشور کمک می‌کند.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در ادامه با بیان اینکه در دولت یازدهم برای حمایت از شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی شهرها و با هدف بررسی دقیق مسایل و مشکلات شهرداری‌ها و مدیریت شهری، کمیسیون خاص امور کلان شهر تهران و سایر کلانشهرها تشکیل شد، گفت: پس از تشکیل کمیسیون ذکر شده شاهد اقدامات مهمی از جمله تهیه اسناد آسیب شناسی شهرداری‌ها در موضوعات وظیفه‌ای آنها از سوی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با همکاری شهرداری ها و دستگاه های اجرائی ذیربط بودیم که برای بررسی تقدیم دولت شد.

جمالی‌نژاد افزود: اسناد آسیب شناسی کلانشهرها در حوزه‌های آتش نشانی و امور ایمنی، مدیریت فضای سبز شهری، مدیریت پسماند، حمل و نقل عمومی و ترافیک شهری، مدیریت بحران شهری، میادین میوه و تره‌بار، ساماندهی مشاغل، اصناف و فعالیت‌های شهری و آیین نامه مربوط به آن و اقدامات فرهنگی، اجتماعی شهرداری‌ها به تصویب کمیسیون خاص امور کلانشهر تهران و سایر کلانشهرهای دولت رسید و در قالب مصوبه هیات دولت به دستگاه‌ها ابلاغ شد.

وی همچنین بر اهتمام شهرداری‌ها و شوراها برای اجرای این مصوبات و لزوم برنامه‌ریزی برای استفاده از ظرفیت‌های قانونی ایجاد شده، تاکید کرد.

رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور افزود: وزارت کشور در زمان دولت یازدهم به منظور حمایت از شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی شهرها لایحه درآمد پایدار شهرداری‌ها و لایحه استخدامی شهرداری‌ها را تهیه و به دولت ارسال کرد که پس از تایید برای سیر مراحل قانونی تقدیم مجلس شورای اسلامی شد و لوایح مدیریت شهری، دهیاری‌ها و مدیریت یکپارچه آتش نشانی و ایمنی در دست تنظیم است و بزودی نهایی می‌شود.

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، جمالی‌نژاد همچنین با اشاره به اینکه لایحه بودجه سال ۹۸ بزودی تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌شود، گفت: تلاش کردیم تا در این لایحه به انتظارات شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و مباحث مورد نظر آنها توجه شود و برای درج این موضوعات و توجه لازم به توسعه مدیریت شهری و روستایی در قانون بودجه سال آینده، آماده همه گونه همفکری و هم اندیشی با تمامی دستگاه‌های مرتبط و نمایندگان محترم مجلس هستیم.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

مترو

۹۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت مترو معطل موافقت بانک منتشر شد

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، یوسف حجت، در مورد وضعیت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *