صفحه اصلی / سرخط خبرها / محیط زیست مازندران در باره شکار پرندگان مهاجر هشدار داد

محیط زیست مازندران در باره شکار پرندگان مهاجر هشدار داد

مدیرکل محیط زیست مازندران گفت که شکار پرندگان مهاجر زمستان گذران در این خطه شمال کشور همچنان ممنوع است و با متخلفان برخورد قانونی می شود.

شکار پرندگان مهاجر در مازندران زمستان سال گذشته به دنبال بروز نگرانی از شیوع بیماری آنفلوانزای مرغی ممنوع شده بود.
بر اساس گزارش های رسمی، دی ماه پارسال دستکم ۳۰ بیمار مشکوک ابتلا به بیماری آنفلوانزای مرغی در بیمارستان های مازندران بستری شده بودند.
حسینعلی ابراهیمی کارنامی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا رفع ممنوعیت شکار از پرندگان مهاجر زمستان گذر را مشروط به تایید نبود آنفلوانزا مرغی از سوی دامپزشکی اعلام کرده است.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا، وی افزود: درصورت تایید نبود خطر آنفلوانزای مرغی در استان از سوی دامپزشکی، شکارچیان باید پروانه شکار از محیط زیست دریافت و سپس برابر مقررات اقدام به شکار کنند.
ابراهیمی کارنامی گفت: درحال حاضر گروههای یگان حفاظت محیط زیست مازندران به صورت شبانه روزی در مراکز تجمع پرندگان زمستان گذران در این استان حضور دارند و با متخلفان نیز برخورد می کنند.
بر اساس مصوبه شورای عالی محیط زیست جریمه شکار پرندگان بین یک تا ۲ میلیون ریال تعیین شده است و در سال گذشته یکهزار شکارچی غیرمجاز در این خطه شمال کشور دستگیر شدند.
** ساماندهی بازار پرندگان در فریدونکنار
مدیرکل محیط زیست مازندران گفت: برای سال جاری بازار فروش پرندگان در فریدونکنار ساماندهی شد و فروش پرندگان در این بازار منوط به داشتن پروانه شکار است.
وی افزود: پرندگانی که توسط شکارچی فاقد پروانه شکار شده باشند و در این بازار به فروش برسند، غیرقانونی است و با شکارچی و فروشنده طبق قانون برخورد خواهد شد.
ابراهیمی کارنامی گفت: در شرایط فعلی تا آزاد نشدن شکار از سوی محیط زیست فروش پرندگان وحشی در این بازار ممنوع است.
همه ساله در آستانه فصل سرد سال ۱۵۰ گونه از پرندگان مهاجر از اقصی نقاط ایران و سیبری با جمعیت حدود ۱٫۵ میلیون بال به آبگیر و آببندان های مازندران سفر می کنند که طبق آمار حداقل ۱۰ تا ۲۰ درصد از این پرندگان از سوی شکارچیان دارای پروانه و غیرمجاز شکار می شوند.

همچنین مطالعه کنید:

پیش نمایش دومین قسمت از مجموعه مستند رخساره زمین: باداب سورت ، پلکان زمین

به منظور عملیاتی سازی این مهم، طرح توسعه معدن به تهیه و تولید مجموعه مستندهایی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *