صفحه اصلی / اسلایدر / سامانه جامع تجارت ایران رونمایی شد

امروز با حضور وزیران صنعت و ارتباطات

سامانه جامع تجارت ایران رونمایی شد

سامانه جامع تجارت ایران با حضور محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت و محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات رونمایی شد.

سامانه جامع تجارت ایران این سامانه‌ها شامل سامانه جامع تجارت، سامانه شناسه کالا، سامانه یکپارچه انبارها و مراکز نگهداری کالا و سامانه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری بازرگانان، همچنین زیرساخت اعتباری خوشه تجارت است.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا، در این مراسم که در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد، بهنام امیری، معاون مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: سامانه‌هایی که امروز رونمایی شدند ۲ هدف تسهیل فرایندهای تجارت کشور برای تجار و بازرگانان و کنترل‌های سیستمی به‌منظور مبارزه با قاچاق مدیریت کالاهای استراتژیک و حتی مبارزه با فساد سیستمی را دنبال می‌کنند.

به گفته او، سامانه جامع تجارت با ایجاد یکپارچگی و هماهنگی الکترونیکی بین دستگاه‌های دخیل در فرآیند تجارت خارجی و داخلی منجر به ارتقای تعامل‌پذیری دستگاه‌ها و یکپارچگی اطلاعات تجاری کشور می‌شود و با بلوغ این سامانه انتظار می‌رود، سرعت، سهولت و شفافیت در امور تجاری کشور محقق شود.

امیری ادامه داد: سامانه جامع انبارها و مراکز نگهداری کالا کمک شایانی به‌واقع نمایی میزان موجودی انواع کالا کرده و امکان مدیریت و تنظیم بازار را با دقت بالاتر فراهم می‌کند.

امیری بیان داشت: با راه‌اندازی این سامانه کمبودهای احتمالی قابل‌پیشگیری و موارد احتکار کالا در کشور قابل‌شناسایی خواهد بود.

به گفته این مسئول، سامانه شناسه کالا با ایجاد یک زبان مشترک برای تبادل اطلاعات کالایی، تناقض‌های آماری بین دستگاه‌ها را کاهش می‌دهد. همچنین با ایجاد یک طبقه‌بندی مشترک، اعمال سیستمی ضوابط کالایی را زمینه‌سازی می‌کند که خود کمک شایانی به سیستمی شدن تصمیم‌گیری‌ها، کاهش خطاهای انسانی و تسریع فرایندهای مربوط به کنترل کالا می‌شود.

وی در خصوص رونمایی از سامانه اعتبار سنجی و رتبه‌بندی اعتباری نیز گفت: یکی از علل طولانی بودن فرایندهای تجاری اعمال ضوابط سخت‌گیرانه بر همه بازرگانان با هدف کاهش مفاسد است. اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری راهکاری پیشرفته برای ایجاد سهولت برای بازرگان با سابقه مثبت است که البته موجب ایجاد انگیزه برای اصلاح رفتار تجاری و ایجاد سابقه و اعتبار مثبت می‌شود.

همچنین مطالعه کنید:

خوش بینی به بورس در بودجه ۱۴۰۰

شایلی قرائی         به گزارش کسب و کار نیوز، در همین رابطه وزیر اقتصاد با اشاره …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *