صفحه اصلی / دسته بندی نشده / ارتش از سال ۵۶ به مردم پیوسته بود

در مراسم رونمایی از یک مستند عنوان شد:

ارتش از سال ۵۶ به مردم پیوسته بود

یک پیشکسوت ارتش گفت: متاسفانه برخی‌ها ارتش را بعد از ۲۲ بهمن ماه ۵۷ به بعد می‌شناسند و می‌گویند ارتش در این زمان به انقلاب پیوست. اما به عنوان یک سرباز کوچک می‌گویم که ارتش از سال ۵۶ و زمانی که اعلام حکومت نظامی شد، خصوصا تیپ ۲۳ نیروی مخصوص، به مردم پیوسته بود.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از روابط عمومی جشنواره فیلم عمار، به همت سازمان عقیدتی ـ سیاسی ارتش، مراسم پاسداشت شهید امیر سرتیپ اطاعتی و شهدای تیپ نیروی مخصوص ارتش و رونمایی مستند «خشاب‌های خالی» با حضور فرماندهان و امرای ارتش از جمله امیر نوذر نعمتی جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش، حجت‌الاسلام محمدحسنی رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش، امیر بیژن پارسا، امیر احمد اسدی، امیر سیروس امان الهی، سردار ابوالفضل شکارچی، امیر سید محمد علوی، امیر سرتیپ ابراهیم گلفام و امیرحسن سیفی در سالن کوثر سازمان عقیدتی سیاسی ارتش برگزار شد.

حجت‌الاسلام محمدحسنی – رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش – در سخنانی در این برنامه گفت: یکی از روشن‌ترین مصادیق «بنیان مرصوص»، نیروی مخصوص ارتش است. نیروی مخصوص در تیپ ۶۵ شهید نوهد مظهر صلابت، غیرت، شجاعت، ایثارگری، فداکاری، ولایت مداری، وطن پرستی و از خودگذشتگی در راه ارزش هایالهیاست.

وی ادامه داد: مردم کشور نیروی مخصوص را مخصوص دوست می دارند. چون خداوند هم آنها را مخصوص دوست می دارد و چون کار و جهاد مخصوص هم انجام می دهند و این موضوع را در مراحل مختلف ازجمله در دوران سخت دفاع مقدس بارها به اثبات رساندند. انتقال حماسه آفرینی‌ها بخش دوم و کامل کننده حماسه ها است. هر ملتی که خوب بجنگد، اما نتواند این حماسه ها را به نسل های بعدی منتقل کند کار ناتمامی انجام داده است.

در ادامه این برنامه امیر سرتیپ بیژن پارسا، از فرماندهان و اسطوره جنگ‌های نامنظم نیروی مخصوص ارتش، نیز در سخنانی گفت: شهدا مظلوم بودند اما شهدای فکه خیلی مظلوم‌تر بودند. الان هم شما به «فکه» بروید اصلا نمی‌توانید از موانعی که نیروهای عراقی در زمان جنگ آنجا ایجاد کرده بودند عبور کنید. نیروهای رزمنده ما در زمان جنگ برای عبور از این موانع شهدای بسیاری را تقدیم کردند.

وی افزود: با تیپ علی ابن ابی طالب(ع) در منطقه پشت کارون برای عبور از موانع تمرین می کردیم به یکی از فرماندهان گفتند این موانعی که به دنبال انجام تمرین برای عبور از روی آنها هستیم و اینقدر هم تلفات می دهیم، این رزمندگان چگونه می خواهند از این موانع عبور کنند؟ یکی از این فرماندهان گفت: ما همین‌گونه که جلو می‌رویم و تلفات می دهیم، خون آن شهدا به ما تعهد می‌کند که بایستیم و ادامه بدهیم. این حقیقتی بود که بچه هایی که در منطقه فکه جنگیدند با عمل به آن فکه را آزاد کردند. امری که اگر امروز به آن نگاه کنیم محال به نظر می رسد.

امیر سرتیپ پارسا ادامه داد: هر وقت مشکلی برای من پیش بیاید یاد رفقایی که از ما شهید شدند میفتم و بعضی از آنها را واسطه قرار می‌دهم. امیر اطاعتی یکی از شهدای تیپ ۲۳ نیروی مخصوص ارتش بود که در نهایت هم به شهادت رسیدند. یکی از شهدای فاطمیون که در سوریه مدافع حرم بود، می‌گفت شهادت یک لباس تک‌سایز است. اگر بزرگ باشید، باید خود را کوچک کنید و اگر هم کوچک باشید باید خود را بزرگ کنید که به آن حد و اندازه شهادت برسید.

وی گفت: با فروتنی و تواضعی که شهید اطاعتی داشت حد و اندازه شهادت را پیدا کرده بود که در نهایت شهادت نصیب او شد.

در بخش دیگر این مراسم امیر سرتیپ احمد اسدی هم در سخنانی گفت: متاسفانه برخی‌ها ارتش را بعد از ۲۲ بهمن ماه ۵۷ به بعد می‌شناسند و می‌گویند ارتش در این زمان به انقلاب پیوست. اما به عنوان یک سرباز کوچک می‌گویم که ارتش از سال ۵۶ و زمانی که اعلام حکومت نظامی شد، مخصوصاتیپ ۲۳ نیروی مخصوص به مردم پیوسته بود.

امیر سرتیپ اسدی ادامه داد: همین شهید بزرگوار اطاعتی قبل از انقلاب و جنگ، فرمانده گردان و از افسران شاخص بودند. زمانی که برای ماموریت مقابل دانشگاه تهران آمدند مسلح بودند و باید با مردم برخورد می کردند اما خودش مجروح شدند ولی دستور دادند لازم نیست کسی اقدام تلافی جویانه انجام بدهد.

این پیشکسوت ارتشی اضافه کرد: شهید اطاعتی با همان مجروحیتی که داشت بعد از انقلاب رفت و آموزش‌های بسیار سنگینی را به نیروهای رزمنده داد.او در نهایت در همین مسیر به شهادت رسید. ما نمونه های فراوانی را همانند شهید اطاعتی در نیروی مخصوص ارتش داریم.

وی یادآور شد: تیپ نیروی مخصوص ارتش آنقدر با دانش و ولایت مدار بود و ماموریت‌های خود را به خوبی و سنجیده انجام می‌داد که بهانه‌ای به دست دشمنان نمی داد. در ماجرای نقده و جنگ کردستان نیز نیروی مخصوص حضور بسیار خوب، مناسب و شایسته‌ای داشت و با دانش خوب خود ماموریت‌های خود را به بهترین شکل ممکن انجام می‌داد.

در ادامه این مراسم، امیر نوذر نعمتی – جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش – هم در سخنانی گفت: روزی که بنده را به عنوان فرمانده تیپ نوهد معرفی کردند، بدترین روز عمر من بود. حتی یادم هست که چندین مرتبه قصد داشتم اعلام کنم تمایلی ندارم که فرمانده یک یگان باشم. روز آخری هم که از تیپ نوهد خداحافظی می‌کردم دوست داشتم تا آخر عمر خود در این تیپ بمانم.

امیر نعمتی با گله از پیشکسوتان تیپ نوهد، خطاب به آنها بیان کرد: شما چیزی از فعالیت‌ها و عملکرد این تیپ را مستند نکردید؛ نه در جنگ و نه ماموریت‌هایی که به صورت تیم‌های مختلف رفتید و رشادت‌هایی که انجام شد. حتی ماموریت‌های مختلف بعد از جنگ را هم مستند نکردید که ما امروز آن را به دست نسل بعدی بدهیم.

در ادامه این مراسم، از سمیه ذاکری، کارگردان و امیر مهریزدان تهیه کننده مستند «خشاب‌های خالی» و همچنین امیر سرتیپ ابراهیم گلفام، امیر سیروس امان الهی، امیر حسن سیفی، خانواده شهید اطاعتی، خانواده شهید قوطاسلو، امیر بیژن پارسا، امیر احمد اسدی، سرهنگ یدالله وروایی، محسن افشار و خانم منیژه پورعلی تقدیر شد.

در انتهای این مراسم نیز مستند «خشاب‌های خالی» به نمایش درآمد. این مستند روایتی از شهید مصطفی اطاعتی، افسر نیروی مخصوص ارتش است که به طور مخفیانه علیه رژیم پهلوی فعالیت می‌کرده که اوج آن در ماجرای تشییع استاد نجات الهی اتفاق می‌افتد.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

طرحی که زیان تولیدکننده را متوقف و مشکلات مصرف‌کنندگان را افزایش می‌دهد

در پی اظهار نظر برخی مسئولان بورس کالا مبنی بر عرضه خودرو در بورس  که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *