صفحه اصلی /
Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/kasbokarnet.ir/httpdocs/wp-content/themes/sahifa/framework/functions/breadcrumbs.php on line 61
واردات و قاچاق سیگار کم شد

واردات و قاچاق سیگار کم شد

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، رییس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات آخرین وضعیت تولید، صادرات، واردات و قاچاق سیگار تا پایان بهمن‌ماه سال جاری را تشریح و اعلام کرد که تولید و صادرات سیگار افزایش یافته اما واردات و قاچاق آن کاهشی شده است.
علی‌اصغر رمزی در ارتباط با عملکرد ۱۱ ماهه صنعت دخانیات در سال جاری، اظهار کرد: تولید سیگار طی ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۶ به میزان ۴۳ میلیارد و ۷۲۰ میلیون نخ بوده که در قیاس با مدت مشابه سال قبل هشت درصد افزایش یافته است.
وی ادامه داد: علاوه بر این در مدت مذکور صادرات سیگار ۳۴۰ میلیون نخ بوده که در قیاس با مدت مشابه سال گذشته ۱۲۷ درصد افزایش یافته است.
رییس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات واردات ۱۱ ماهه سیگار را دو میلیارد و ۷۸۰ میلیون نخ اعلام کرد و گفت: این رقم در قیاس با واردات ۱۱ ماهه سال گذشته ۲۸ درصد کاهش یافته است.
رمزی همچنین در مورد میزان قاچاق سیگار تا پایان بهمن‌ماه سال جاری بیان کرد: برآورد میزان قاچاق سیگار در این مدت چهار میلیارد و ۲۵۰ میلیون نخ است که در قیاس با مدت مشابه سال قبل ۲۹ درصد کاهش یافته است.
وی افزود: با اجرایی شدن تبصره ۳ ماده ۱۰۲ قانون برنامه پنجم توسعه کشور دولت مکلف بود واردات را با همان برند اصلی تبدیل به تولید داخل کند در نتیجه با پیگیری‌های جدی و مستمر صورت گرفته توسط مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور از سال ۱۳۹۳ تاکنون عمده برندهای وارداتی با راه‌اندازی ۱۰ واحد تولیدی یا استفاده از ظرفیت خالی برخی از واحدهای تولیدی داخلی تبدیل به داخل شدند و در نتیجه ۱۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون نخ واردات رسمی در ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۴ به دو میلیارد و ۷۸۰ میلیون نخ در مدت مشابه سال جاری کاهش یافت.
به گفته رییس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات، شاهد کاهش بیش از ۸۴ درصدی واردات رسمی در بخش سیگار نسبت به سال ۱۳۹۴ هستیم و با افزایش تولید کارخانه‌هایی که در سال جاری راه‌اندازی شده‌اند در سال آینده واردات به سمت صفر شدن حرکت می‌کند.
رمزی با بیان این‌که ۸۳ درصد از تولید داخلی کشور توسط سه شرکت بزرگ تولید می‌شود، اظهار کرد: ۱۷ درصد سیگار تولید شده در کشور نیز توسط ۱۴ شرکت دیگر به بازار می‌آید.

همچنین مطالعه کنید:

مهدی معصومی اصفهانی

کرونا و فرصت طلایی توسعه تجارت الکترونیک

به گزارش کسب و کار نیوز، مهدی معصومی اصفهانی ادامه داد: «معمولا در صنایع کشاورزی ما …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *