صفحه اصلی / کارگاه«بایسته‌های تجارت نفت» برگزار می شود

کارگاه«بایسته‌های تجارت نفت» برگزار می شود

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از مرکز مالی ایران، کارگاه «بایسته‌های تجارت نفت» در تاریخ نوزدهم و بیست و ششم دی‌ماه به مدت هشت ساعت در مرکز مالی ایران برگزار خواهد‌ شد.
یکی از مزیت‌های رقابتی اقتصاد ایران، حوزه انرژی و به‌طور خاص نفت و گاز است. این حوزه طی صد سال اخیر پیشرفت‌های بی‌نظیری چه به لحاظ فنی و تکنیکی و چه به لحاظ اقتصادی و سیاسی داشته است. توسعه، گسترش و تقویت این حوزه مستلزم برخورداری از شناختی جامع نسبت به فرایندها، ماهیت عملیاتی و جریان اقتصادی موجود در این بخش است.
در همین راستا مرکز مالی ایران کارگاه «بایسته‌های تجارت نفت» را با هدف ارتقای بینش کسب‌وکار دانش‌پذیران فعال در صنعت نفت برگزار می‌کند. به گفته واحد ارتباطات مرکز مالی ایران، تمرکز اصلی در این کارگاه بر جنبه‌های مختلف تجارت و مدیریت ریسک در تجارت نفت است که با تاکید بر کسب شناخت اولیه نسبت به ماهیت بخش نفت و گاز به بررسی بازارهای نفت جهانی، مکانیزم عملیاتی، جریان تکامل بخش نفت در جهان و ایران و پیدایش بورس‌های انرژی در جهان و به تبع آن مسائل همراه با این مفهوم می‌پردازد.
معرفی کارکرد و سازوکار ابزارهای مالی گوناگون در حوزه معامله و دادوستد نفت خام معرفی و به‌طور خاص مکانیزم عملیاتی ابزارهای مشتقه در بازارهای انرژی، بررسی انواع بازارهای معاملاتی نفت خام اعم از بازارهای فیزیکی و سلف از جمله موضوعاتی است که در این کارگاه مورد بررسی قرار می‌گیرد. علاوه بر این، سازوکار قیمت‌گذاری نفت خام و سایر فرآورده‌های نفتی به عنوان هدف اصلی بورس‌های انرژی در جهان از دیگر موضوعاتی است که محمد صالحی‌فر، رئیس عملیات بازار فرآورده‌های هیدروکربوری بورس انرژی ایران و مدرس دوره پیرامون آن سخن خواهد گفت.
تاسیس بورس های انرژی در کشورهای جهان یکی از ابداعات بسیار جالب طی سال های اخیر در دنیا محسوب میشود که برای قیمت‌گذاری، شفافیت بیشتر، کنترل جریان عرضه و تقاضا در بازار و کاهش ریسک موجود برای طرفین معامله به کار گرفته شده است. با تشریح تجربه بورس انرژی به عنوان چهارمین بورس کشور و مکانیزم معاملاتی آن انتظار می‌رود در پایان این کارگاه دانش‌پذیران اطلاعات کافی درباره مبانی قیمت‌گذاری نفت خام و فرآورده‌های نفتی، بنیادها و مبانی عملیاتی بازارهای نفت، تحلیل‌های فنی، مکانیزم قیمتگذاری، معاملات ابزارهای مشتقه و مکانیزم‌های معاملاتی بورس انرژی پیدا کنند.
علاقه‌مندان به ثبت‌نام در این دوره می توانند با مراجعه به سایت مرکز مالی ایران به ادرس www.ifc.ir یا تماس با شماره‌های 66724343-66724545 اطلاعات بیشتر کسب کنند.
 

همچنین مطالعه کنید:

taxi

امتناع تاکسی های اینترنتی از ارائه خدمات

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز ، روز گذشته که بارش برف تهران …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *