صفحه اصلی / بازگشت ۱۰ درصد ظرفیت خالی پتروشیمی‌ها به مدار تولید

بازگشت ۱۰ درصد ظرفیت خالی پتروشیمی‌ها به مدار تولید

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از فرینا، تحقق دومین جهش توسعه‌ای صنعت پتروشیمی یکی از سیاست‌های کلان شرکت ملی صنایع پتروشیمی در طول فعالیت دولت دوازدهم بوده و در کنار افزایش ظرفیت تولید، رفع گلوگاه‌ها و موانع تولید یکی از معیارهای تحقق این برنامه کلان است.
به عبارت ساده تر استفاده بهینه از ظرفیت نصب شده در صنعت پتروشیمی و بهره برداری از ظرفیت‌های خالی می تواند زمینه ساز تحقق دومین جهش توسعه ای در صنعت پتروشیمی ایران باشد به طوری که با شناسایی مهمترین گلوگاه های تولید عملا می توان بدون صرف سرمایه گذاری های کلان چند میلیارد دلاری، از ظرفیت هایی که پیشتر برای ایجاد آنها سرمایه گذاری شده استفاده حداکثری کرد.
بر این اساس شرکت ملی صنایع پتروشیمی در راستای سیاست‌های کلان اقتصاد مقاومتی و به منظور رفع موانع و گلوگاه‌های تولید، کمیته یا به نام «رفع موانع تولید» را فعال کرده که در این کمیته با شناسایی مهمترین عوامل کاهش و یا زیر ظرفیت فعالیت کردن مجتمع‌های پتروشیمی، برنامه‌ریزی و هماهنگی برای حذف موانع تولید انجام می‌شود.
در طول سال‌های گذشته سه عامل بیشترین نقش را در زیر ظرفیت تولید کردن مجتمع‌های پتروشیمی ایفا کرده به طوری که نتایج مطالعات «کمیته رفع موانع تولید» نشان می‌دهد عدم عرضه خوراک ۴۷ درصد، طولانی شدن فرآیند تعمیرات اساسی، اشکالات فرآیندی و بروز اشکالات تعمیراتی حدود ۳۷ درصد، بالا بودن موجودی انبارها و پائین بودن تقاضا در بازار حدود ۹ درصد و کمبود قطعه، مواد شیمیایی و کاتالیست‌ها حدود ۲.۵ درصد در پائین‌تر از ظرفیت اسمی تولید کردن مجتمع‌های پتروشیمی تاثیرگذار بوده است.
همسو با شناسایی عوامل مهم و تاثیرگذار در کاهش تولید محصولات پتروشیمی ایران، شرکت ملی صنایع پتروشیمی با هماهنگی بیشتر با وزارت نفت، شرکت ملی نفت و گاز، مجتمع‌‌ها و هلدینگ‌های فعال در صنعت پتروشیمی موفق شده که در طول فعالیت دولت یازدهم کارنامه نسبتا موفقی در احیای ظرفیت‌های خالی در صنعت پتروشیمی به جا بگذارد.
 

رکورد استفاده از ظرفیت خالی صنایع پتروشیمی شکسته شد
به گزارش نیپنا، در طول فعالیت دولت یازدهم تولید و عرضه انواع خوراک صنایع پتروشیمی شامل متان، اتان، میعانات گازی، گاز غنی، مایعات گازی و گازهای ترش با افزایش همراه شده به ویژه پس از بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی عملا هم اکنون تامین سوخت و خوراک پتروشیمی ها به نقطه اطمینان بخشی رسیده است.
در کنار افزایش عرضه خوراک به عنوان مهمترین عامل در زیر ظرفیت تولید کردن مجتمع‌های پتروشیمی، با ورود شرکت ملی صنایع پتروشیمی هم اکنون هماهنگی بیشتری برای انجام تعمیرات اساسی بین واحدهای تامین کننده و مصرف کننده خوراک در صنعت نفت انجام گرفته تا دوره تعمیرات واحدها کوتاه‌تر و عملا زمان توقف و یا کاهش تولید پتروشیمی‌ها به حداقل کاهش یابد.
مجموعه این اقدامات نشان می‌دهد که در طول چهار سال فعالیت دولت یازدهم درصد تولید نسبت به ظرفیت نصب شده از حدود ۷۱ درصد سال ۱۳۹۲ به ۸۲ درصد تا پایان سال ۹۵ افزایش یابد.
سال ۹۲، نسبت تولید به ظرفیت نصب شده حدود ۷۰ درصد بوده به این ترتیب از مجموع ۵۶ میلیون و ۷۲۰ هزار تن ظرفیت نصب شده تنها ۴۰ میلیون و ۳۹۷ هزار تن محصول پتروشیمی و پلیمری تولید شده است.
درصد تولید به ظرفیت نصب شده صنعت پتروشیمی در سال ۹۳ به ۷۸ درصد افزایش پیدا کرده و سال ۹۳ از مجموع ظرفیت ۵۷ میلیون ۱۰۴ هزار تنی نصب شده، ۴۴ میلیون و ۳۶۵ هزار تن محصول پتروشیمی و پلیمری تولید شده است.
سال ۹۴ نسبت تولید به ظرفیت نصب شده پتروشیمی به حدود ۸۰ درصد افزایش یافته به طوری که از ۵۷ میلیون و ۹۰۹ هزار تن ظرفیت نصب شده حدود ۴۶ میلیون و ۴۱۱ هزار تن محصول پتروشیمی و پلیمری تولید شد.
روند صعودی احیای ظرفیت‌های خالی تا سال گذشته ادامه یافته و میزان درصد تولید نسبت به ظرفیت نصب شده سال ۹۵ به حدود ۸۲ درصد رسیده و در این راستا از مجموع ۶۱ میلیون و ۹۰۸ هزار تن ظرفیت نصب شده حدود ۵۰ میلیون و ۶۱۴ هزار تن محصول تولید و عرضه شده است.
بر اساس برنامه، قرار است امسال تولید محصولات پتروشیمی ایران به حدود ۵۶ تا ۵۸ میلیون تن و درصد تولید نسبت به ظرفیت نصب شده به ۸۵ تا ۸۶ درصد ارتقا یابد که در این صورت ظرفیت خالی مانده صنعت پتروشیمی از حدود ۳۰ درصد در آغاز به کار دولت یازدهم به حدود ۱۵ درصد یعنی به نصف کاهش می یابد.
 

همچنین مطالعه کنید:

تخفیف‌ بیمه شخص ثالث، قابل انتقال به خودروی دیگر است

به گزارش کسب و کار به نقل از بیمه مرکزی، بر اساس مصوبه هیئت وزیران، …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *