صفحه اصلی / اتفاق مبارک حضور زنان در شوراها را نباید دستکم گرفت

اتفاق مبارک حضور زنان در شوراها را نباید دستکم گرفت

 این اتفاق مبارک را نباید دستکم گرفت و راحت از کنار آن عبور کرد.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا از کانال تلگرامی شهیندخت مولاوردی، وی افزود: زنان و دختران در چهار دوره فعالیت این شوراها، هم در مرحله ثبت نام ها و کاندیداتوری و هم در مرحله انتخاب شدن و عضویت در این سازوکارهای مدیریت شهری و روستایی گام به گام و آهسته و البته پیوسته، حضور و قدرت نمایی خود را به رخ کشیده اند.
مولاوردی اظهار داشت: در این دوره نیز شاهد افزایش درصد کاندیداهای زن از 2،4 به 3،6 درصد بودیم که هر چند این نسبت فاصله معناداری با قابلیت های زنان و دختران کشور دارد، اما از تقویت و ارتقای اعتماد به نفس و خودباوری آنان پرده بر می دارد.
وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر افزایش تعداد منتخبان زن در شوراهای شهر و روستا که نشانه تقویت و ارتقای اعتماد عمومی و باور جامعه به توانمندی و شایستگی و صلاحیت زنان برای اداره امور است، رابطه مستقیمی با افزایش تعداد مدیران زن و انتصاب زنان در پست های کلیدی و جایگاه های تصمیم گیری دارد.
مولاوردی افزود: اراده ای که از پایین به بالا شکل گرفته و در حال پیش روی است، می رود تا گوی سبقت را از تصمیم گیرانی که هنوز در واگذاری مسئولیت ها به زنان و جوانان دست و دلشان می لرزد، برباید و با تمرین و ممارست زنان در این شوراها و با تجربه اندوزی و کسب مهارت لازم، راه را برای ایفای نقش آنان در عرصه های ملی و کلان تر هموار نماید و از اینجاست که سقف ها و حصارهای شیشه ای به مرور شروع به ترک برداشتن می کنند.
معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: شکستن رکورد حضور زنان در شورای شهر تهران، کسب رتبه نفر اولی در برخی حوزه های انتخابیه، راهیابی 415 زن به شوراهای استان سیستان و بلوچستان، انتخاب تمام اعضای شورای یک روستا از بین زنان در بخش مرکزی خاش و در مجموع انتخاب 70 زن در شوراهای روستاهای آن بخش، نمونه ای از پدیده های دهمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا تا این روز است و باید برای تحلیل و جمع بندی نهایی چند روزی منتظر بمانیم، ضمن آنکه ثبت نام صرفا زنان از دو روستای دورافتاده استان های سیستان و بلوچستان و هرمزگان نیز در این چارچوب قابل ارزیابی است. 
مولاوردی افزود: این دستاوردهای ارزنده و چشمگیر را به منتخبان شوراهای شهر و روستا که مسئولیت حفظ این اعتماد بیش از همه بر دوش آنها سنگینی می کند و بر همه زنان و دخترانی که جانانه و با اعتماد به نفس ستودنی پا به عرصه مبارزات انتخاباتی گذاشتند، اما فرصت حضور در شوراها را در این دوره نیافتند و به مردم شریف ایران که با اعتماد خود راه را برای تحقق 'حق زنان بر شهر و روستا' هموار کردند، تبریک عرض می کنم.
…تا باد چنین بادا
دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر روستا و نخستین میاندوره ای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی از ساعت هشت صبح روز جمعه در 63 هزار و 500 شعبه اخذ رای در سراسر کشور آغاز و در برخی از شعب اخذ رای تا ساعت 24 تمدید شد.
درانتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا و نخستین میاندوره ای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی 56میلیون و 410 هزارو 234 نفر واجد شرایط رای دادن بودند.

همچنین مطالعه کنید:

آلمان، ایتالیا و فرانسه ارز مجازی فیس بوک را در اروپا ممنوع کردند

به گزارش کسب و کار نیوز، یکی از وزرای فرانسه گفت پاریس، روم و برلین برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *