صفحه اصلی / آرشیو مطالب روزنامه کسب و کار

کشف جدید آثار باستانی

ظروف مفرغی هزاره قبل از میلاد در همدان کشف شد

فرمانده انتظامی شهرستان همدان گفت: سه عدد ظرف مفرغی عتیقه مربوط به هزاره قبل از میلاد در باغ های منطقه گنجنامه این شهر کشف شد.
 فرمانده انتظامی شهرستان همدان گفت: سه عدد ظرف مفرغی عتیقه مربوط به هزاره قبل از میلاد در باغ های منطقه گنجنامه این شهر کشف شد.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا سرهنگ پژمان قویمی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: پس از دریافت خبری مبنی بر نگهداری اشیای عتیقه در یکی از باغ های شهر همدان رسیدگی به این موضوع در دستور کار قرار گرفت. 
وی اضافه کرد: تحقیقات اولیه ماموران پلیس گویای این بود که این باغ توسط مالک به چند نفر اجاره داده شده است. 
وی اضافه کرد: ماموران با دریافت حکم قضایی وارد باغ شده و پس از جست و جو و بررسی توانستند سه عدد ظرف قدیمی که متهمان آنها را زیر خاک پنهان کرده بودند را کشف کنند. 
فرمانده انتظامی شهرستان همدان بیان کرد: پس از انتقال ظروف عتیقه به مقر انتظامی، برای بررسی اصالت و قدمت این ظروف از کارشناسان میراث فرهنگی دعوت به عمل آمد. 
سرهنگ قویمی اضافه کرد: بگفته کارشناسان میراث فرهنگی قدمت این ظروف مفرغی به هزاره قبل از میلاد بازمی گردد و از این رو متهمان این پرونده شناسایی شدند و تلاش برای دستگیری آنها ادامه دارد. 
به گزارش ایرنا طبق آخرین اخبار منتشره در زمینه کشف اشیای عتیقه، اواخر هفته گذشته ماموران انتظامی شهرستان نهاوند یک سارق را دستگیر کرده و در بازرسی از خودروی وی 75 قطعه عتیقه کشف کردند. 
دهم فروردین ماه امسال نیز در 2 عملیات جداگانه 17 قلم اشیای تاریخی نظیر لوح سفالی، مجسمه پیکره انسانی، مجسمه شیرکوهی، گلدان مسی و آجر لعابدار با قدمت هزاره اول قبل از میلاد، سلجوقی و ایلخانی از سارقان در نهاوند و رزن کشف شد. 
اسفند سال گذشته نیز تعدادی اشیای تاریخی از جمله ظرف سفالی، سکه نقره، گوشواره و مهره سیاه مربوط به دوران سلوکی از حفاران غیر مجاز در همدان کشف و ضبط شد. 
همچنین اوایل اسفند سال گذشته 6 تن از عاملان حفاری غیرمجاز آثار تاریخی در شهرهای قهاوند و بهار دستگیر و از این افراد ادواتی از قبیل پیکور برقی و موتور برق کشف شد.