صفحه اصلی / آرشیو مطالب روزنامه کسب و کار

600 میلیون مترمکعب کسری آب در فصل زراعی مازندران

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران گفت: ۶۰۰ میلیون متر مکعب کسری آب در فصل زراعی مازندران وجود دارد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران گفت: ۶۰۰ میلیون متر مکعب کسری آب در فصل زراعی مازندران وجود دارد.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، محمد ابراهیم یخکشی در اولین جلسه مجمع نمایندگان استان مازندران در سال ۹۷ با موضوع تأمین آب اراضی کشاورزی گزارشی از وضعیت سال آبی مازندران ارائه کرد و گفت: فصل زارعی شالیکاری مازندران دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون مترمکعب آب نیاز دارد که بخاطر عدم بارش نزولات جوی که طی چهل سال گذشته بی سابقه بود، ۶۰۰ میلیون مترمکعب کسری نسبت به سال گذشته وجود دارد.
وی افزود: ذخیره آب سدها ۱۱۴ میلیون مترمکعب، ذخیره آب زیر زمینی ۵۰ درصد و آب رودخانه‌ها ۳۵ درصد کاهش داریم که این درصد کاهش، چالش جدی را متوجه کشت برنج خواهد کرد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران تصریح کرد: تدابیر مختلفی برای مدیریت منابع آب با همکاری دستگاه‌های ذیربط اتخاذ شد که نوبت بندی، رهاسازی آب سد آیت الله صالحی، کشت زودهنگام و لایروبی نهرها در دستورکار قرار دارد.
وی با اعلام اینکه تنها ۱۰ درصد آب‌های سطحی مازندران مهار شده است، خاطرنشان کرد: با اتمام سد هراز بخش قابل توجهی از منابع آبی استان تأمین خواهد شد.
ولی الله نانواکناری، سخنگوی مجمع نمایندگان مازندران در این جلسه نگرانی کشاورزان برای تأمین آب، چگونگی تقسیم عادلانه آن و همچنین تأمین سوخت مورد نیاز شالیکاران را علت اصلی این جلسه اعلام کرد و از برگزاری نشست بعدی با حضور اسلامی استاندار مازندران در پارلمان خبر داد.
وی با اعلام اینکه مجمع نمایندگان با اعمال ابزار نظارتی و تعاملی با هدف حمایت از کالای ایرانی دغدغه‌های کشاورزان را به طور جدی حمایت خواهد کرد افزود: حسب نشستی که ۲۸ اسفند در دفتر استاندار داشتیم تفاهم شد تا هم چون سال ۹۶ مسائل کلان استان با همراهی دستگاه‌های اجرایی در وزارت خانه‌ها پیگیری شود.