صفحه اصلی / آرشیو مطالب روزنامه کسب و کار

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان و مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی خبر داد

افزایش 8 درصدی تخلیه و بارگیری در بندر شهید رجایی

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان و مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی از افزایش 8 درصدی عملیات تخلیه و بارگیری کالا و رونق چشمگیر ترانزیت، صادرات و ترانشیپ در بزرگ‌ترین بندر تجاری ایران طی یک سال گذشته خبر داد.
مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان و مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی از افزایش ۸ درصدی عملیات تخلیه و بارگیری کالا و رونق چشمگیر ترانزیت، صادرات و ترانشیپ در بزرگ‌ترین بندر تجاری ایران طی یک سال گذشته خبر داد.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از فرینا؛ الله‌مراد عفیفی‌پور با اشاره به عملکرد منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی طی دوازده‌ماهه سال «اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال» گفت: طی سال ۹۶، درمجموع ۸۷ میلیون و ۳۷ هزار و ۶۰ تن کالای نفتی و غیرنفتی در بزرگ‌ترین بندر تجاری ایران تخلیه و بارگیری شد که در هم سنجی با سال پیش از آن ۸ درصد رشد داشته است.
عفیفی پور افزود: از مجموع عملیات انجام‌شده در این بندر، ۵۹ میلیون و ۹۸۵ هزار و ۴۸۰ تن مربوط به کالاهای غیرنفتی با رشد ۱۱ درصدی و ۲۷ میلیون و ۵۱ هزار و ۵۸۰ تن اختصاص به فرآورده‌های نفتی با افزایش ۳ درصدی دارد.
وی همچنین در ادامه میزان صادرات کالاهای غیرنفتی در بزرگ‌ترین بندر تجاری ایران را ۳۹ میلیون و ۳۹۹ هزار و ۳۶۴ تن با رشد ۸ درصدی عنوان کرد و گفت: در همین مدت، همچنین بیش از نُه میلیون و ۵۸۵ تن کالای غیرنفتی از طریق این بندر وارد کشور شد که رقم آن نسبت به سال گذشته تغییری نداشته است.
افزایش ۲۲ درصدی ترانزیت غیرنفتی
مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی حجم کل کالاهای ترانزیت شده از طریق بندر شهید رجایی طی دوازده‌ماهه سال گذشته را ۵ میلیون و ۲۹۰ هزار و ۶۹۲ تن اعلام کرد و افزود: این رقم در هم سنجی با سال گذشته رشد ۲۲ درصدی داشته است.
رشد ۵۳ درصدی ترانشیپ غیرنفتی
عفیفی پور از کابوتاژ بیش از ۵۱ هزار تن ازاین‌گونه کالاها طی مدت یادشده سخن به میان آورد و گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون، سه میلیون و ۴۰۷ هزار و ۸۳۳ تن کالای غیرنفتی نیز از طریق خطوط کشتیرانی فیدری به بنادر دیگر با ثبت افزایش ۵۳ درصدی ترانشیپ شد.
رونق تجارت دریایی فرآورده‌های نفتی
وی در بخش دیگری از سخنان خود از رشد مثبت یک‌درصدی صادرات فرآورده‌های نفتی از طریق این بندر خبر داد و افزود: طی یک سال گذشته، هشت میلیون و ۱۲۰ هزار و ۱۶۰ تن از طریق این بندر به خارج از کشور صادر شد.
مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی گفت: طی این مدت، واردات دو میلیون و ۷۴۱ هزار و ۶۴۲ تن فرآورده‌های نفتی، ترانزیت ۴۳ هزار و ۱۳۵ تن و کابوتاژ ۱۶ میلیون و ۱۴۶ هزار تن با رشد ۷ درصدی به ثبت رسید.
عملیات کانتینری
مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان همچنین از تخلیه و بارگیری دو میلیون و ۶۰۵ هزار و 435 TEU کانتینر با افزایش ۱۴ درصدی در بزرگ‌ترین و پیشرفته‌ترین بندرکانتیتری کشور طی دوازده‌ماهه سال گذشته، خبر داد.
عفیفی پور با اعلام این مطلب که بزرگ‌ترین بندر تجاری ایران طی سال گذشته میزبان ۳ هزار و ۹۸۶ فروند شناور با تناژهای مختلف بوده است که از این میزان شناور ورودی به بندر شهید رجایی، بیش از ۳ هزار و ۳۵۶ فروند بالای هزار تن وزن داشته‌اند.