صفحه اصلی / آرشیو مطالب روزنامه کسب و کار

اخراج ورزشکار دوپینگی ژاپنی از المپیک زمستانی

کمیته بین المللی المپیک اعلام کرد ورزشکار ژاپنی که روز گذشته به عنوان اولین دوپینگی رقابت‌های المپیک زمستانی کره جنوبی شناخته شد از دهکده بازی‌ها اخراج شد.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا آزمایش دوپینگ 'کی سایتو' ورزشکار ذخیره تیم ۵۰۰۰ متر امدادی اسکیت سرعت مسافت کوتاه ژاپن در المپیک زمستانی پیونگ چانگ مثبت شده است.

 

دادگاه حکمیت ورزش اعلام کرد که سایتو تعلیق موقت را پذیرفته و به صورت داوطلبانه دهکده ی المپیک را ترک کرده است.
دارویی که آزمایش دوپینگ سایتو برای آن مثبت شد عموماً به عنوان یک ماده‌ی پوششی استفاده می‌شود تا مصرف دارو‌های نیرو زا را پنهان کند.
وزیر ورزش ژاپن، یوشیماسا هایاشی، در مورد این رسوایی صحبت کرده است وی گفت با نزدیک بودن المپیک ۲۰۲۰ توکیو، ما اقداماتی همه جانبه را اتخاذ خواهیم کرد که از اتفاق افتادن دوباره هر چیزی شبیه به این جلوگیری کنیم.
کمیته بین المللی المپیک پیشتر اعلام کرده بود این دوره از رقابت‌ها یکی از بهترین و پاک‌ترین دوره‌های مسابقات خواهد بود زیرا صدها مورد آزمایش ضد دوپینگ در آن انجام شده است.
کمیته بین المللی المپیک در گزارشی آورده است ورزشکار ژاپنی دهکده ورزشی را ترک کرده اما در مورد مکان فعلی وی اظهار نظر نکرده است.
از سوی دیگر این کمیته در گزارش خود در باره دوپینگ این ورزشکار آورده است وی فعلاً از شرکت در همه مسابقات بین المللی در این رشته محروم است.
ورزشکار ژاپنی در مصاحبه‌ای در این ارتباط از مسئولان برگزاری مسابقات و کمیته بین المللی المپیک عذرخواهی کرد و گفت که هرگز فکر نمی کرده است موادی که مصرف کرده داروی نیروزا بوده است.
بیست و سومین دوره مسابقات المپیک زمستانی از ۲۰ بهمن آغاز شده و تا ۶ اسفند ادامه دارد.
دوازدهمین دوره رقابت‌های پارالمپیک زمستانی هم از ۹ تا ۱۸ مارس (۱۵ اسفند تا ۲۷ اسفند ۹۶) در شهر 'پیونگ چانگ' کره جنوبی برگزار خواهد شد.