صفحه اصلی / آرشیو مطالب روزنامه کسب و کار

رئیس اداره بیابان زدایی منابع طبیعی استان ایلام خبرداد:

مالچ پاشی بیابان های ایلام برای اولین بار

ایلام- زهرا محمدمرادی – خبرنگار کسب و کار: رئیس اداره بیابان زدایی منابع طبیعی استان ایلام گفت: بیابان های ایلام برای اولین مالچ پاشی می شوند.

به گزارش کسب و کار نیوز مهرداد کهزادیان روز پنج شنبه در گفتگو با خبرنگار ما، با بیان اینکه در استان ایلام 424 هزار هکتار عرصه بیابانی است که در شهرستان دهلران، مهران، آبدانان و ایلام قرار دارند، اظهارداشت: اقدامات گذشته این دستگاه اجرایی برای مقابله با بیابان زایی در سال های گذشته صرفاً اقدامات بیولوژیک همچون نهال کاری صورت گرفته است.
وی با اشاره به اینکه 84 هزار هکتار از کانون های بحران فرسایش بادی در عین خوش، ابوغویر و حسن قندی شناسایی شده است، افزود: در سال جاری برای اولین بار برای تثبیت این کانون ها و مقابله با وقوع ریزگردها و گردوغبار در استان، مالچ پاشی 800 هکتار از اراضی منطقه بحرانی ابوغویر در دستور کار قرار گرفته و علاوه بر این 70 درصد این منطقه که حدوداً 560 هکتار است، نهال کاری خواهد شد.
رئیس اداره بیابان زدایی منابع طبیعی استان ایلام به فواید استفاده از مالچ در تثبیت کانون های بحرانی بیابان ها اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: مالچ با به هم چسباندن ذرات شن و ماسه عرصه های بیابانی مانع از فرسایش بادی شده و علاوه بر این با حفظ رطوبت خاک، شرایط را برای استقرار نهال در این عرصه ها فراهم می کند.
مهرداد کهزادیان به توقف فرسایش بادی با اجرای طرح مالچ پاشی و کاشت گونه های گیاهی بومی منطقه در کانون های بحرانی اشاره کرد و ادامه داد: در این منطقه، شرایط برای اجرای طرح بیابان زدایی با وجود روستاها، راه های روستایی و اراضی زراعی همچون منطقه دشت عباس فراهم است.
وی با اشاره به انتقال آب کرخه به 50 هزار هکتار از اراضی منطقه و همچنین وجود چاه نفتی چشمه خوش، یادآور شد: این پتانسیل های بالقوه، اهمیت کار در این منطقه خاص را بیش از پیش می کند که نیاز به سرمایه گذاری در منطقه احساس می شود.