صفحه اصلی / آرشیو مطالب روزنامه کسب و کار

مدیر اشتغال اداره کل کار و رفاه اجتماعی البرز عنوان کرد

اعلام 14 رسته شغلی اولویت‌دار البرز در قالب طرح تکاپو

مدیر اشتغال و کارآفرینی اداره کل کار و رفاه اجتماعی البرز گفت: فهرست رسته‌های شغلی اولویت دار استان البرز در 14 رسته بعنوان طرح تکاپو در قالب برنامه اشتغال فراگیر از محل تسهیلات بانکی اعلام شده است.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از  ایلنا از کرج، ابراهیم شادمهر مدیر اشتغال وکارآفرینی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان البرز  در جلسه " تشریح و تبیین برنامه اشتغال فراگیر و اشتغال روستایی" هدف از برنامه اشتغال فراگیر را افزایش ایجاد شغل و پایداری و ماندگاری آن عنوان کرد و اظهار داشت: این برنامه برای صنوف و صنایع مختلف تبیین و اجرایی شده است.
وی ادامه داد: برنامه اشتغال فراگیر دولت در جلسه کارگروه اشتغال استان با حضور استاندار البرز در سال 96، تبیین و وظایف دستگاه ها و بخش های مختلف در استان البرز مشخص شد و همچنین اعتبارات استانی طرح اشتغال فراگیر استان‌ها نیز از سوی سازمان برنامه و بودجه به استانها ابلاغ شد.
شادمهر درخصوص روند اجرای این طرح گفت: طرح‎های دارای میزان اشتغال بیشتر با توجه به رسته های تعیین شده در اولویت قرار می‎گیرند و سهم بانکها در طرح اشتغال فراگیر نیز مشخص شده است.
وی افزود: مسئولان و مدیران مرتبط با حوزه اشتغال باید این فرصت را مغتنم شمرده و با آگاهی کامل از دستورالعمل‌ها و آیین نامه‌های اجرایی مرتبط با طرح اشتغال فراگیر از هیچ تلاشی فروگذار نکنند.
مدیر اشتغال و کارآفرینی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه برنامه اشتغال فراگیر به عنوان سند بالادستی و نقشه راه سیاستگذاری اشتغال کشور امسال به منظور اشتغال سالانه ۹۷۰ هزار نفر از سوی معاون اول رئیس جمهور به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد خاطرنشان کرد: یارانه سود تسهیلات توسط دولت در نظر گرفته شده که از نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار به عنوان سهم دولت کسر می‌شود.
وی تصریح کرد: بر اساس شیوه نامه مربوطه، یارانه سود تسهیلات پرداختی به طرح‌های مصوب ۲ درصد تعیین شده است و برای طرح‌های اشتغالزا، دولت به منظور تعدیل نرخ سود تسهیلات برای متقاضی، ۲ درصد از این سود را به عنوان یارانه، پرداخت می‌کند .
شادمهر با بیان اینکه مجریان طرح‌های اشتغالزا در قالب طرح اشتغال فراگیر و روستایی نیز باید تقاضای خود را به دستگاه اجرایی مربوطه ارائه دهند، تصریح کرد: طرح، پس از ارجاع به دبیرخانه کارگروه اشتغال استان و یا شهرستان مورد بررسی قرار گرفته و در صورت تایید به بانک معرفی می‌‌شود.
در ادامه این جلسه مدیر اشتغال و کارآفرینی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان البرز ، ضمن بیان فرآیند اجرایی این طرح با تشریح توزیع استانی تسهیلات بانکی مربوط به اشتغال فراگیر در سال جاری گفت: بانک های ملی، ملت، تجارت، توسعه تعاون، سپه، رفاه کارگران، صادرات و کشاورزی از جمله بانک های عامل به منظور اعطای تسهیلات بانکی در این زمینه معرفی شده اند.
وی درخصوص طرح تکاپو نیز توضیحاتی داده و گفت: فهرست رسته های شغلی اولویت دار استان البرز در 14 رسته بعنوان طرح تکاپو در قالب برنامه اشتغال فراگیر از محل تسهیلات بانکی اعلام شده است.
وی ادامه داد: رسته های شغلی استان البرز در طرح تکاپو از حوزه های گردشگری و بوم گردی، فناوری اطلاعات (IT)، صنایع تبدیلی و تکمیلی، فرهنگی و هنری و ورزش و سلامت باید به عنوان اولویت اول در زنجیره ارزش و تخصیص تسهیلات تبصره 18 قانون بودجه و قوانین حمایت از اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری مورد توجه جدی متقاضیان قرار گیرد و طرح های ارائه شده می بایست در قالب این 14 رسته ارائه گردند.
شادمهر همچنین در این جلسه ضمن اشاره به ابلاغ قانون مربوط به اشتغال روستایی و عشایری از سوی وزات تعاون، کار و رفاه اجتماعی به استانها گفت : دستورالعمل آیین نامه پرداخت وام اشتغال روستایی با هدف کاهش بیکاری و رونق اشتغال برای اجرا در مناطق روستایی، عشایر و شهرهای کمتر از ۱۰ هزار نفر از سوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در هفته گذشته تحت عنوان «دستورالعمل آیین نامه اجرایی قانون حمایت از توسعه ایجاد اشتغال پایدار مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی» به استانداران سراسر کشور ابلاغ شد.
وی افزود :بر اساس این طرح قرار است معادل ریالی ۱.۵ میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی نزد بانکهای عامل کشاورزی، پست بانک، توسعه تعاون، صندوق کارآفرینی امید و صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی سپرده‌گذاری شود و با تلفیق منابع هر موسسه برابر با سهم صندوق توسعه ملی به متقاضیان پرداخت شود.
وی اظهارداشت: با توجه به ساز و کارهای حمایتی تعریف شده برای بهبود اشتغال در مناطق روستایی بر اساس این طرح ، بتوانیم با پیگیری‌های دستگاه‌ها اجرایی استان البرز شاهد رونق اقتصادی واشتغال ورفع بیکاری در روستاهای استان باشیم.