صفحه اصلی / آرشیو مطالب روزنامه کسب و کار

معاون اول رییس جمهوری

الگوی آیت الله هاشمی برای توسعه ایران امیرکبیر بود

معاون اول رییس جمهوری گفت: آیت الله هاشمی رفسنجانی در اندیشه توسعه ایران بود و برای توسعه ایران الگوی خود را امیر کبیر قرار داد و برای او سرمشق سازندگی بود.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا، اسحاق جهانگیری روز سه شنبه در نخستین کنگره بزرگداشت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سالن اجلاس سران افزود: امیرکبیر در قبل از پیروزی انقلاب برای آیت الله هاشمی به عنوان سرمشق بود و به همین دلیل کتاب امیرکبیر و مبارزه با استعمار را نوشت.
وی ادامه داد: هاشمی رفسنجانی به لحاظ معرفتی عالمی روشن بین بود و قرآن در کانون فهم ویژه او قرار داشت و هیچگاه از آموختن وقدم در آموزه های دینی غافل نمی شد و به لحاظ فرهنگی ایران را عمیقا می شناخت .
معاون اول رییس جمهوری اظهارداشت: ارتباطات ومطالعات آیت الله هاشمی به گونه ای بود که وجب به وجب ایران را می شناخت و با جزء به جزء فرهنگ ایران آشنائی داشت .
جهانگیری تصریح کرد: به لحاظ سیاسی آرمان گرائی واقعی بود واز ابتدا و انتهای زندگی خود آرمان گرا بود و آرمان های بزرگی برای ایران تصور کرده بود و درعین حال واقع بین بود.
وی با بیان این که به لحاظ معرفتی، آیت الله هاشمی عالمی روشن بین بود، خاطرنشان کرد: از قبل پیروزی انقلاب تا آخرین روزهای زندگی خود روی مسائل قرآنی کار می کرد. 
معاون اول رییس جمهوری تاکید کرد: وی به لحاظ فرهنگی ایران را دقیقا می شناخت و برای توسعه ایران الگوی خود را امیرکبیر قرار داد، آیت الله هاشمی در هر نهادی قرار گرفت، آن نهاد به عنوان محور شناخته شد ، زمانی که در مجلس حضور یافت، مجلس در راس امور قرار گرفت.
جهانگیری تاکید کرد: ما در زمان آیت الله هاشمی بهترین روابط را با کشورهای عربی منطقه داشتیم .
وی یادآور شد: باوجود این که در بالاترین مسئولیت ها ممکن بود مورد انتقاد مردم قرار گیرد، همیشه خود را در معرض رای مردم قرار می داد.
معاون اول رییس جمهوری به بیان خاطره ای از آیت الله هاشمی رفسنجانی در انتخابات سال 92 و رد صلاحیت وی پرداخت و گفت: بعد از رد صلاحیت ایشان در انتخابات سال 92 نزد ایشان رفتم و گفتم تکلیف چیست ، فرمودند که فلانی من همان هاشمی دیروز هستم و بدون تردید همان روابط را با نظام و رهبری خواهم داشت. 
جهانگیری تاکید کرد: آیت الله هاشمی یک مشاور امین و ثابت قدم برای رهبر بود، چه در زمان امام و چه در زمان رهبر معظم انقلاب بود، هاشمی مرد عبور از بحران ها بود ، هاشمی امروز را خوب می فهمید و برای آینده برنامه داشت، هاشمی مردی نبود که کنار گود بنشیند و بگوید به میدان بروید.
وی در ابتدای سخنان خود نیز در این مراسم اظهارداشت: سخن گفتن درباره شخصیت سیاست مدار بزرگی چون آیت الله هاشمی رفسنجانی سخت است. قرار شد تعداد زیادی از دوستان و یاران نزدیک که با ایشان صمیمیت دارند درباره آیت الله هاهشمی صحبت کنند که قطعا کار سختی است.
وی ادامه داد: به هر حال تصمیم شد یکی از مسئولین کشور سخنران باشد، بر اساس تماسی که از بیت آیت الله هاشمی رفسنجانی گرفته شد، مقرر گردید من سخنران باشم. به بیت شریف آیت الله هاشمی رفسنجانی، همسر صبور ، فرزندان و اخوانش تسلیت می گویم.
معاون اول رییس جمهوری همچنین گفت: این کنفرانس فرصتی برای بررسی اندیشه و شخصیت این فرد در پیشرفت نظام است، هر منصفی که به تاریخ معاصر ایران بنگرد نام ایشان را در میان فعال ترین، تاثیرگذار ترین انقلابیون و سیاست مدارن می داند.
جهانگیری ادامه داد: اگر پنج نفر از سیاسیون و روحانیون اول این کشور را بخواهیم نام ببریم حتما آقای رفسنجانی یکی از آنها است . به دفاع مقدس قدرت شناخت و مدیرتی همه جانبه داده بود، شخصیت فیهم دینی بود، قرآن در کانون فهم دینی او قرار داشت.
به گزارش ایرنا، نخستین کنگره بزرگداشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی صبح امروز با حضور معاون اول رییس جمهوری، خانواده مرحوم هاشمی رفسنجانی، بیژن زنگنه وزیر نفت، محمدرضا عارف رییس فراکسیون امید، سید محمود علوی وزیر اطلاعات، محمود واعظی رییس دفتر رییس‌جمهوری، معصومه ابتکار معاون رییس‌جمهوری در امور زنان و خانواده، علی‌اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی و جمعی دیگر از مقامات و مسئولان کشوری و لشگری گشایش یافت.