صفحه اصلی / آرشیو مطالب روزنامه کسب و کار

در محل انجمن صنفی تولیدکنندگان بتن آماده و قطعات بتنی ایران

دومین جلسه کارگروه اصلاح استاندارد ملی بتن آماده 6044 برگزار شد

دومین جلسه کارگروه اصلاح استاندارد ملی بتن آماده 6044 برگزار شد. به گزارش «کسب‌وکار»، در این جلسه که دیروز (سه‌شنبه) 12 دی ماه در محل انجمن صنفی تولیدکنندگان بتن آماده و قطعات بتنی ایران برگزار شد...
دومین جلسه کارگروه اصلاح استاندارد ملی بتن آماده 6044 برگزار شد. به گزارش «کسب‌وکار»، در این جلسه که دیروز (سه‌شنبه) 12 دی ماه در محل انجمن صنفی تولیدکنندگان بتن آماده و قطعات بتنی ایران برگزار شد، بندهای 11گانه استاندارد ملی بتن آماده شامل اصطلاحات و تعاریف، هدف و دامنه کاربرد، مراجع الزامی، بتن آماده کاملا مخلوط‌شده در مخلوط‌کن کامیونی، آب – پیمانه هدف، مخلوط‌کن کامیونی، تجهیزات هم‌زن (کامیونی)، پایه خرید مصالح، اطلاعات سفارش، رواداری‌های اسلامپ، بتن هوادار، اندازه‌گیری مصالح، مخلوط‌ساز و مخلوط‌کن‌ها و هم‌زن‌ها و... مورد بحث و بررسی کارگروه متشکل از کارشناسان و خبرگان بتن کشور قرار گرفت و بندهایی از آن اصلاح و بازنویسی شد. 
براساس این گزارش؛ در این نشست، اعضای کارگروه شامل کارشناسانی همچون دکتر محسن تدین رئیس انجمن علمی بتن، دکتر محمدحسین عباسی دبیر کارگروه اصلاح استاندارد بتن آماده 6044، علیرضا رحمتی کارشناس انجمن صنفی تولیدکنندگان بتن آماده و قطعات بتنی ایران و تنی چند از کارشناسان مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و انجمن صنفی بتن شرکت داشتند. 
محرم کریمی، دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان بتن آماده و قطعات بتنی ایران و عضو کارگروه اصلاح استاندارد ملی بتن آماده 6044 درباره اهداف این کارگروه اظهار کرد: با توجه به نیاز کشور به ارتقای کیفیت بتن‌های آماده و سهم این مصالح پراهمیت در ساخت‌وسازها، ضرورت تدوین و بازنویسی استانداردهای لازم در تولید بتن آماده براساس نیازهای روز احساس می‌شد و بر این اساس این استانداردها به همت این انجمن تدوین شد. 
کریمی تصریح کرد: تلاش می‌کنیم با پیگیری جلسات کارگروه و انجام اصلاحات نهایی در کمترین زمان، این استانداردها را به عنوان رویه‌های مورد قبول سازمان ملی استاندارد، سازمان مهندسی ساختمان و انجمن صنفی تولیدکنندگان بتن آماده و قطعات بتنی ایران در اختیار تولیدکنندگان بتن سراسر کشور قرار دهیم و بدین‌ترتیب ساختارهای لازم برای ارتقای صنعت بتن آماده کشور را فراهم کنیم. 
دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان بتن آماده و قطعات بتنی ایران با اشاره به وضعیت کنونی ساخت‌وسازها در کشور تصریح کرد: انتقاد از وضعیت کیفی نامطلوب برخی ساخت‌وسازها به گوش همه دست‌اندرکاران حوزه عمران و ساختمان کشور آشناست و قطعا اینکه مخاطراتی همچون زلزله برای مردم ما ایجاد ناامنی و خسارت‌های مالی و جانی کند، زیبنده کشور نیست.
 وی در ادامه افزود: بخشی از این مشکل به بی‌توجهی برخی تولیدکنندگان مصالح از جمله بتن به کیفیت تولیدات خود بازمی‌گردد و ما در این انجمن تلاش می‌کنیم ساختارهای لازم برای ‌سازوکارهای نظارتی را به نحوی سامان دهیم که امکان ساخت و مصرف بتن آماده غیراستاندارد در ساختمان‌ها و پروژه‌های عمرانی به حداقل ممکن و نقطه صفر برسد.
کریمی ارتقای کیفیت ساخت‌وسازها در کشور را در گرو همکاری ارگان‌های مسئول از جمله سازمان استاندارد، سازمان نظام مهندسی ساختمان، شهرداری‌ها، استانداری‌ها و دیگر سازمان‌های ذی‌ربط دانست و اظهار کرد: هزینه تخلف از تولیدات استاندارد و قانونی باید برای تولیدکنندگان زیرپله‌ای و غیرمجاز بتن آنقدر بالا برود که هیچ تولیدکننده بی‌صلاحیتی با ساخت و فروش بتن غیراستاندارد، جرات بازی با جان و امنیت مردم را به خود ندهد و ما در انجمن صنفی تولیدکنندگان بتن آماده و قطعات بتنی ایران، این مهم را جزو برنامه‌ها و اولویت‌های خود قرار داده‌ایم. دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان بتن آماده و قطعات بتنی ایران در پایان اظهار امیدواری کرد با اصلاح و اجرایی شدن استاندارد ملی بتن آماده 6044 گام موثری در راستای کیفی‌سازی بتن آماده و ارتقای صنعت بتن کشور برداشته شود.