صفحه اصلی / آرشیو مطالب روزنامه کسب و کار

مدیرکل گمرکات استان کردستان گفت:

کسب رتبه نخست ترانزیت خارجی برای گمرک باشماق در کردستان

مدیرکل گمرکات استان کردستان گفت: طی 5 ماهه نخست سال96 گمرک باشماق تنها مرز ترانزیتی استان با ترانزیت 442هزار تن کالا به ارزش 1میلیارد و 750میلیون دلار موفق به کسب رتبه نخست ترانزیتی مقصد کشور شد.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایلنا، بختیار رحمانی پور با بیان این مطلب افزود: میزان صادرات استان طی ۵ ماهه نخست سالجاری 373 میلیون دلار بوده است.
وی با اشاره به اینکه در 5 ماهه سال 96،مقدار 220هزار تن کالا به ارزش 148میلیون دلار در گمرکات استان اظهار و267هزار تن کالا به ارزش 225 میلیون دلار کالای اظهار شده سایر گمرکات کشور ازطریق مرزهای استان به خارج از کشور صادر شده عنوان کرد: در مجموع 488 هزار تن کالا به ارزش 373 میلیون دلار طی این مدت از گمرکات استان صادرات کالا انجام گرفته که نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن 3 درصد افزایش و از لحاظ ارزش 28 درصد افزایش داشته است.
وی با تاکید بر اینکه طی این مدت  بالغ بر 560  قلم کالای صادراتی به بیش از 10  کشور جهان از گمرکات استان صادر شده است، تصریح کرد: کشورهای عراق، افغانستان، روسیه، سودان و ارمنستان  بابیش از  95 درصد، بیشترین حجم صادرات را بخود اختصاص داده اند.
به گفته مدیرکل گمرکات استان کردستان، عمده ترین گروه کالاهای صادراتی در این مدت سبزیجات و میوه، مواد پلاستیکی ، ماشین آلات و تراکتور کشاورزی و محصولات سرامیکی بوده که محصولات کشاورزی  با اختصاص109هزار تن به ارزش 39میلیون دلار بیشترین سهم حجمی و مصنوعات پلاستیکی با 15 هزار تن به ارزش 43 میلیون دلار بیشترین  سهم ارزشی را طی این مدت داشته است.
وی با اشاره به اینکه در سال 96 مجموع تشریفات واردات به ارزش بیش از 30 میلیون دلار و به وزن بیش از 26 هزار تن کالا در گمرکات استان کردستان انجام شده است، بیان  کرد: این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ ارزش 248 درصد و از لحاظ وزن 268 درصد افزایش داشته است.
به گفته رحمانی پور عمده ترین کالاهای وارداتی مصنوعات آلومینیومی، ماشین آلات برقی، مواد پلاستیکی، غلات ، کاغذ و مقوا و ضایعات پلاستیک است و کشورهای عراق، آلمان، پاکستان، ترکیه وفرانسه از حیث ارزش بیشترین سهم را در اختیار دارند.
در 5 ماهه سال جاری تزانزیت 682هزار تن کالا به ارزش 1میلیارد و 800میلیون دلار  از گمرک مرزی باشماق تحت رویه ترانزیت خارجی مبدا و مقصد و ترانزیت داخلی مبداانجام گرفته است که این آمار نسبت به سال گذشته از نظر وزن 11 درصد  و از نظر ارزش دلاری 42درصد  افزایش داشته است .
وی در ادامه افزود: گمرک مرزی باشماق در میان 73 گمرک فعال صادراتی کشور طی 5 ماهه  اول سال ۹6 از نظر ارزش کالاهای صادر شده رتبه 13 را کسب کرده است.