کد خبر: 82181
ابتکار

دانشجو باید همیشه آماده پذیرش تحول باشد

معاون امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری بر حرکت دانشجویان در مرزهای علم تاکید کرد و گفت: دانشجویان باید همیشه آماده پذیرش تحولات باشند و هرگز دچار رکود فکری و ذهنی نشوند.

دانشجو باید همیشه آماده پذیرش تحول باشد
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا، معاون امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری بر حرکت دانشجویان در مرزهای علم تاکید کرد و گفت: دانشجویان باید همیشه آماده پذیرش تحولات باشند و هرگز دچار رکود فکری و ذهنی نشوند.
معصومه ابتکار روز سه شنبه در جمع دانشجویان دانشگاه شهید باهنر کرمان افزود: دوران دانشجویی در زمان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران مظهر بیداری، عدالت طلبی و مبارزه با سلطه و دیکتاتوری بود و امروز نیز بیدار، پرشور، زنده و بسیار نقش آفرین است.
وی اظهار کرد: دورانی بوده که دانشجویان با محدودیت‌ها و سختی‌های زیادی روبرو بوده‌اند، در برخی دوره‌ها دانشجویان هزینه زیادی داده‌اند.
وی با تاکید بر اینکه دانشجو در مسیر حقیقت طلبی و گفتن حقیقت با همه هزینه‌هایی که داده، عقب ننشسته است، عنوان کرد: مطالبه گری جریان دانشجویی بسیار مهم است و دانشجو همواره باید برای طرح انتقادات و اندیشه ورزی رو به جلو حرکت کند.
معاون رئیس جمهوری اضفه کرد: مهمتر از حرکت در مرزهای دانش در دوران دانشجویی، خودشکوفایی است و این رمز دوران دانشجویی است تا از این فرصت برای شکوفایی روح، روان، فکر و اندیشه استفاده شود.
*باید صداهای جامعه را شنید و پاسخگو بود
ابتکار در پاسخ به تاکید یکی از دانشجویان مبنی بر اینکه روحانی همان روحانی دوران انتخابات باقی بماند، گفت: همواره پیگیر مطالبات و تحقق آرمان‌های مطرح شده در منشور حقوق شهروندی و آرمان‌های دلسوزان انقلاب هستیم.
وی با تاکید بر اینکه باید صداهای جامعه را شنید، پاسخگو بود و شفاف صحبت کرد، ادامه داد: امروز آفت بزرگی که بسیار بسیار خطرناک است، تحریف تاریخ و اخبار دروغ است که با سو استفاده از فضاهای ارتباطی موجود، تحلیل‌های نادرست را به یک جامعه تزریق می‌کند و اگر در مقابله با این موارد قدرت، توان و مهارت ارتباطی را نداشته باشیم، آسیب خواهیم دید.
** دانشجویان در گفت و گوهای بین نسلی پیش گام شوند
وی اظهار کرد: جریانی تحت عنوان گفت و گوی ملی خانواده و گفت و گوی ملی بین نسلی را آغاز کرده‌ایم زیرا یکی از آسیب‌های جدی انقلاب فاصله‌ای است بین نسلی که در دوران انقلاب، جنگ و دفاع مقدس زیسته و نسلی که تنها این نسل را دیده و در مقابل آن رفتار نادرست، فریبکاری، ریا و این شعارها را نیز دیده است، ایجاد شده است.
ابتکار گفت: لازم است که جریان‌های دانشجویی در حوزه گفت وگوهای بین نسلی پیشگام شوند زیرا هرچه گفت و گو و مهارت‌های گفت و گو را در جامعه تبیین کنیم فرایند مردم سالاری و تحقق حقوق و آزادی‌های تصریح شده در قانون نیز تسهیل می‌شود.
وی اظهار کرد: جریان‌های دانشجویی باید در زمینه مهارت‌های طرح کارورزی و ارتباط با صنعت و ارتقای مهارت‌های دانشجویی نقش اساسی ایفا کند زیرا یکی از مسائلی که بسیار مورد توجه رهبری بوده و دولت به صورت ویژه به آن توجه می‌کند اشتغال جوانان است.
**حذف بنزین پتروشیمی و عرضه بنزین یورو ۴
وی در ادامه در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان درباره شایعات مطرح شده در زمینه بنزین تولیدداخل و بنزین وارداتی، گفت: در این موضوع اصلاً بحثی درباره بنزین تولید داخل و بنزین وارداتی نداشتیم بلکه موضوع این بود که با تحریم واردات بنزین برخی‌ها در صدد تولید بنزین پتروشیمی بودند که بنزین زیادی را وارد هوا کرده و آسیب‌های جدی بر جای می‌گذاشت و ما با تولید این نوع بنزین مخالفت کردیم و مورد تهدید نیز قرار گرفتیم.
وی ادامه داد: این بنزین در تهران و برخی استان‌ها توزیع می‌شد و در آن زمان میزان بنزن موجود در هوا ۴۰۰ تا ۵۰۰ برابر حد مجاز بود و بعد که دولت تغییر کرد به دلیل حساسیت موضوع حذف بنزین پتروشیمی را مطرح و پیگیری کردیم و این کار از بهمن ۹۲ آغاز و در اردیبهشت ۹۳ بنزین با استاندارد یورو ۴ در کشور عرضه شد.
وی بیان کرد: در آن زمان یک جریان شانتاژ، تخریب و تهمت زنی در مجلس نهم رخ داد و این در حالی است که بنزین در داخل کشور یارانه‌ای است و قیمت اصلی آن در دنیا ۴ تا ۵ هزار تومان است و هیچکس به جز دولت نمی‌تواند بنزین وارد کند و دروغ اساسی برای ترساندن بود.
ابتکار تصریح کرد: تولید بنزین پتروشیمی برای عده‌ای بسیار سودآور بود اما تا زمان مسئولیت خود در سازمان محیط زیست هر سه ماه یکبار بنزین را بررسی می‌کردیم و مطابق با استانداردها بود.
وی گفت: اما آلودگی هوا دلایل متعددی دارد که موضوع ریز گردها، سرب و...از جمله این آلودگی‌ها هستند که از دوران خاتمی موضوع سرب در بنزین به طور کامل حل شده است و استاندارد خودروها نیز پیش رفت.
ابتکار یادآور شد: برنامه‌های کاهش آلودگی هوا در دولت‌های نهم و دهم تعطیل شد و عقب ماندگی شدید در سال ۹۲ داشتیم.
وی تاکید کرد: مساله آلودگی هوا با جدیت و سخت گیری مجدانه محیط زیست و مشارکت مردم قابل حل است.
**امیدوارم هیچ دانشجوی منتقدی احضار نشود
معاون امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری در پاسخ به سئوالی درباره برخورد با دانشجویی در شیراز نیز اظهار کرد: امیدوارم هرگز هیچ دانشجویی بخاطر انتقاد و اعتراض احضار نشود و هرگز این اتفاق‌ها نیفتد و این یک مطالبه به حق است و به نوبه خود از اینگونه مشکلات ناراحتم.
وی افزود: جریان دانشجویی و حق طلبی همیشه هزینه داده است و این کار بدون هزینه امکان پذیر نیست اما سیاست دولت آقای روحانی این است که فضای دانشگاه‌ها امن باشد اما امنیتی نباشد.
ابتکار پیرامون وضعیت ادارات کل امور بانوان استانداری‌ها در کشور نیز گفت: متأسفانه مدیران کل امور بانوان توان محدودی دارند و در بودجه امسال ردیف و امکانات جدیدی برای آنها در نظر گرفته شده است و امیدواریم در این حوزه توانمندی و شایسته سالاری را داشته باشیم.
** دولت اعتدال متمایل به اصلاحات
وی در پاسخ به سئوال دیگری نیز گفت: دولت یازدهم و دوازدهم دولت اعتدال است و دولت اصلاحات نیست اما بسیار به آرمان‌های اصلاح طلبی و جهت گیر‌ی های اصلاحات متمایل است و تلاش دارد که جریانات معتدل اصولگرایی را نیز کنار خود بیاورد و جبهه‌ای از کسانی که می‌خواهند علیه افراط گرایی و واپس گرای که در دولت نهم و دهم بایستند را ایجاد کند.
وی درباره برخی مسائل مطرح شده در باره کشته شدن یکی از دانشجویان و طرح مساله خودکشی در این زمینه نیز گفت: موارد مطرح شده در شأن جمهوری اسلامی ایران نیست و همه متاسف هستیم و در مورد اخیر مجلس جدی وارد شده و امیدواریم دستگاه‌های نظارتی از حقوق مردم و شأن نظام دفاع کنند زیرا این اتهامات زیبنده کشور، نظام و مردم ما نیست.
وی درباره وضعیت دختران خیابان انقلاب نیز گفت: یک بخش از گفتمان بین نسلی که جای آن در این سال‌ها خیلی خالی بوده است، بحث حجاب است که در این زمینه دو موضوع پوشش و حجاب مطرح می‌شود.
**اجبار و تحمیل در حجاب جواب نمی‌دهد
وی ادامه داد: موضوع حجاب مساله‌ای دینی و اعتقادی است و با جبر و زور و فشار نمی‌توان این مسائل را به کسی تحمیل کرد و اسلام بر عزت نفس انسان‌ها تاکید دارد و باید در این مسیر زمینه را برای شناخت و انتخاب‌های درست و آگاهانه اماده کنیم.
ابتکار از حجاب به عنوان یک رفتار دینی یاد کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران برگرفته از انقلابی دینی است و موازین و اعتقاداتی دارد که همه باید به آنها پایبند باشیم.
وی با تاکید بر اینکه حجاب تنها پوشش زنان نیست و در این رابطه موضوع مهارت‌های ارتباطی بسیار مطرح است، گفت: قرآن در موضوع حجاب به رفتار مردان نیز تاکید دارد و می‌گوید که مرد در مواجهه با زن چشم خود را پائین می‌اندازد برای زن احترام قائل می‌شود و سپس زن نیز در ارتباط با مرد چنین کاری را می‌کند.
وی خاطرنشان کرد: اسلام نیز می‌گوید برای روابط چارچوب گذاشته شود تا حرمت و عزت نفس انسان‌ها حفظ شده و لگد مال نشود و مرحله بعد موضوع پوشش است و در حوزه پوشش انقلاب اسلامی پوشش را به شکل قانون در اختیار دارد.
وی گفت: متاسفانه رفتارهای غلط درباره گشت ارشاد و برخورد با دختران و پسران ما تجربیاتی است که به ما نشان می‌دهد با این شیوه‌ها نمی‌توان پیش رفت در این زمینه نیاز به گفتمان و واقع نگری داریم.
وی عنوان کرد: در این رابطه شکل ایده آل برای جامعه ما ایده آل برای سایر کشورها نیست و باید این موضوعات را به بحث گذاشت و آسیب شناسی کنیم.
** در ارزیابی مدیران واقعیات را ببینیم
وی در پاسخ به سئوالی درباره استاندار کرمان نیز گفت: استانداران با مجموعه‌ای از مشکلات مواجه هستند و استاندار کرمان بر اساس شناخت خود موضوعات اشتغال، تولید، رشد اقتصادی و ایجاد کار را در اولویت قرار داده وکارهای خوبی نیز انجام داده‌اند و تا حدودی نیز موفق بوده‌اند و در ارزیابی مدیران باید واقعیت‌ها را ببینیم.
معاون رئیس جمهوری تصریح کرد: هر استانداری باید جریان آزاد اطلاعات و فعالیت‌های دانشجویی را مد نظر قرار دهد و اینکه در استان کرمان اشتغال اولویت بوده و دستاوردهای های خوبی داشته است را نمی‌توان نادیده گرفت.
** افزایش سواد جامعه از حدود ۵۵ درصد به بالای ۹۰ درصد
وی در پاسخ به سئوال دانشجوی دیگری درباره اینکه برای نسل من چه کردید نیز گفت: به عنوان مثال شاخص امید به زندگی در ایران در ابتدای انقلاب ۵۰ سال بود و امروز ۷۸ سال خانم‌ها و ۷۳.۸ آقایان است و این یک شاخص است و ارزیابی کنید.
وی گفت: سواد ایرانی‌ها در ابتدای انقلاب حدود ۵۵ درصد بود و امروز بالای ۹۰ درصد جمعیت کشور باسوادند ودر این زمینه باید دید که تفاوت تا کجاست؟
ابتکار با تاکید بر اینکه تحولات زیادی در کشور ایجاد شده است، گفت: ایران در آخرین گزارش‌های جهانی پرشتاب‌ترین کشور از نظر توسعه انسانی معرفی شده است.
وی عنوان کرد: جوان امروز با استفاده از شبکه‌های مجازی مشکلات را به خوبی می بیند و این دیدن نباید مانع دیدن تحولات شود.
نشست پرسش و پاسخ خانم دکتر ابتکار به دلیل کمبود وقت، همزمانی با بازدید وی از زندان کرمان و اعتراض برخی دانشجویان ناتمام باقی ماند.
chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
قیمت طلا ، ارز و سکه
 • آزمون تعیین صلاحیت کارشناسان فنی شرکت رنا
 • مشاور رییس جمهور جانباختگان حادثه سقوط هواپیما تسلیت گفت
 • حمایت همه جانبه دولت سوئد از گسترش همکاری های سایپادیزل و ولوو تراکس
 • تحقق علم و عمل از ویژگی‌های بارز دانشجویان کارآفرین است
 • تدوین مصوبه جدید برای کنترل تبلیغات مزاحم / برخی خطوط بدون شکایت مسدود می‌شوند!
 • تدوین لوایح پنجگانه حوزه ICT برای ارائه به مجلس
 • اجرای طرح پدافندی مراقبت سندرومیک بیماری‌های واگیر در گیلان
 • مشکل اصلی جوانان از نگاه معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش
 • برگ جدیدی از روابط نفتی ایران و هند
 • خروج ۱۰۰ هزار نفر از پوشش کمیته امداد با تسهیلات بانک ملت
 • قیمت نفت افزایش یافت
 • مشاهده لکه سیاه توسط بالگردهای امدادی در ارتفاعات روستای بیده
 • نمایشگاه نوروزی شاهرود با ۵۰ غرفه برگزار می‌شود
 • ۲۰ رئیس شعب بانک سپه بین برترین‌های سیستم بانکی
 • افخمی : موفقیت های بانک صنعت و معدن حاصل کارگروهی در این بانک است
 • رییس کل بانک مرکزی: بانک ملت همیشه در استفاده از روش های جدید و نوآوری ها پیشرو بوده است
 • بسته پیشنهادی بخش‌خصوصی برای نجات صنعت نساجی مهیا شود
 • حذف ارائه عدم سوپیشینه در ثبت شرکت به ارتقای فضای کسب و کار می‌انجامد
 • نظارت بر عرضه خدمات گردشگری در نوروز افزایش می‌یابد
 • مالیات سفر در جهان طی ۱۰ سال اخیر رو به افزایش بوده است
 • لزوم اطلاع رسانی پایگاههای میراث فرهنگی
 • افزایش سقف برداشت نقدی از خودپردازهای بانک کشاورزی در ایام نوروز
 • اعتبار اشتغالزایی جوانان اختصاص داده نشد
 • تهدیدات داعش همچنان وجود دارد
 • جستجوی لاشه هواپیمای آسمان با پهپادهای نظامی
 • ایران محیطی امن و شرایطی مناسب برای سرمایه گذاری دارد
 • کسب و کار تلگرام از ارزهای دیجیتالی !
 • اینتل برای کشف ضعف‌های امنیتی جایزه می‌دهد!
 • دریافت تسهیلات بدون ضامن در بانک ایران زمین
 • تثبیت قیمت برنج، گوشت، روغن و چای در بازار مصرف
 • دولت برای تکمیل شبکه های فرعی آبیاری کمک بلاعوض می دهد
 • رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود جان باختن هموطنان را تسلیت گفت
 • آسنسیو زننده گل ۶۰۰۰ رئال مادرید در لالیگا
 • هیات هفت نفره فرانسوی در راه ایران
 • شناسایی 2700 محله نیازمند بازآفرینی و بهسازی در کشور
 • روابط اقتصادی ایران و لهستان متحول می‌شود؟
 • الزام صنعت خودرو به سمت افزایش تحقیق و توسعه
 • کنفرانس بین المللی والدای در مسکو آغاز شد
 • تعدادی از پروژه های شهرداری وحیدیه در ایام دهه فجر افتتاح شد
 • شانزدهمین جلسه بررسی لایحه بودجه سال آینده در مجلس آغاز شد
 • آمار قابل توجه بارسلونا در بسته نگه داشتن دروازه
 • چرا فیس بوک باید در بلژیک جریمه بپردازد؟
 • معاون وزیر صنعت: همه قراردادهای پسابرجامی خودرو در حال اجراست
 • توضیحات یک مسئول درباره مشکلات صادرات قلمزنی
 • آبزیان ۴۷۵ میلیون دلار برای کشور صید کردند
 • فیس بوک هم وارد عرصه اسپیکرهای هوشمند شد؟
 • چرا قیمت LNG بالا خواهد ماند؟
 • آمار عجیب مسی برابر چلسی و کورتوا
 • عمل پیوند کبد ثمره مصرف بی‌رویه دمنوش‌های لاغری
 • احتمال تاثیر منفی برخی داروهای بیماری آسم بر قدرت بارداری