کد خبر: 68893
امام جمعه موقت اهواز

همه وزرا باید در برابر خوزستان تعهد داشته باشند

امام جمعه موقت اهواز با بیان این‌که همه وزرا باید در برابر خوزستان تعهد داشته باشند، گفت: سابقه وزیر پیشنهادی نیرو نشان می‌دهد که بر بحث انتقال آب اصرار داشته است

همه وزرا باید در برابر خوزستان تعهد داشته باشند
و اکنون ۱۸ نماینده مردم خوزستان در مجلس شورای اسلامی باید از وزیر نیرو این تعهد را بگیرند که سیاست انتقال آب را دنبال نکند.
 
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین «سیدابوالحسن حسن‌زاده» در خطبه‌های نمازجمعه امروز(جمعه ۲۷ مردادماه) که در مصلای امام خمینی(ره) اهواز برگزار شد، با بیان این‌که تنها راه انسان برای سعادت در دنیا و آخرت تقواست، گفت: یکی از موارد رعایت تقوا در مسائل مالی است. بخل در مقابل اسراف قرار دارد و این موضوع از گناهان ریشه‌ای بشمار می‌رود. یکی از آثار شوم بخل آن است که شخص به وظایفش در واجبات مالی قیام نکند.
 
وی با اشاره به این‌که خداوند در آیات ۷۵ تا ۷۷ سوره توبه داستانی را شرح می‌دهد، ادامه داد: شأن نزول آیات درباره شخصی است که در عین برخورداری از ثروت نتوانست شکر خداوند را به جا بیاورد و خداوند در این آیات می‌فرماید: «آنانی که با خدا عهد می بندند که از مال خود ببخشند اما این کار را انجام نمی‌دهند، باعث نفاق در آن‌ها می‌شود.» بخل در حکومت هم بسیار خطرناک است که درباره آن در کلام امیرالمومنین بسیار آمده است.
 
حسن‌زاده با بیان این‌که ۲۵ ماه ذی‌القعده روز دحوالأرض است، گفت: در این روز زمین خشکی‌اش پیدا شد و تا پیش از این، همه کره زمین آب بود و اولین نقطه که در این خشکی پیدا شد، بیت‌الله الحرام بود.
 
امام جمعه موقت اهواز با اشاره به سالروز کودتای ۲۸ مرداد در سال ۳۲، گفت: این کودتا آمریکایی بود و هیچ‌کس نمی‌تواند آن را انکار کند که با همکاری انگلیس خبیث انجام گرفت. این کودتا نقطه سیاه کارنامه آمریکا در تاریخ ایران، منطقه و جهان است که نشان داد آمریکایی‌ها هیچ وقت نمی‌توانند دموکراسی را تحمل کنند و رأی مردم برای آن‌ها مهم نیست، بلکه منافع شوم‌شان برای آن‌ها اهمیت دارد.
 
وی ادامه داد: امروزه بدترین رژیم‌ها در منطقه، کشور سعودی است که نخستین متحد آمریکایی‌ها در منطقه بشمار می‌رود که به قول «سیدحسن نصرالله» مردم سعودی نمی‌دانند صندوق رأی چیست؟
 
حسن‌زاده با اشاره به این‌که روز دوشنبه، ۳۰ مرداد همزمان با ۲۸ ذی القعده سالروز بزرگداشت علامه مجلسی است، گفت: علامه مجلسی خدمات استثنایی در زمینه‌های اجتماعی و علمی داشته است. آثار بسیار ارزشمند او منبعی برای محققان و پژوهشگران بشمار می‌رود.
 
امام جمعه موقت اهواز ادامه داد: هم‌چنین روز جهانی مساجد نزدیک است که این روز به‌مناسبت آتش زدن مسجدالأقصی توسط صهیونیست‌ها در سال ۱۹۶۹ نامگذاری شد. جنایتی که آن‌ها انجام داده و ادامه می‌دهند برای آن است که در نظر شوم‌شان مسجدالأقصی را به یک معبد تبدیل کنند که ان‌شاءا... این امر محقق نمی‌شود. مهم‌ترین پایگاهی که ما داریم مسجد است که محلی برای عبادت، افزایش معرفت و بصیرت و آگاهی به مسائل شرعی و اعتقادی، سیاسی، اجتماعی، آشنایی مردم با حقوق و وظایفشان است. امروز این نعمت در اهواز به ما عنایت شد که هیچ مسجدی بدون امام جماعت نیست که این به برکت وجود آیت الله «موسوی جزایری» است. از مسئولان تقاضا می‌کنیم آنچه که مورد نیاز مساجد در مبارزه با شبیخون فرهنگی است را تأمین کنند که مهم‌ترین سنگر، مسجد است. اقدامات فرهنگی با تنوع سنی و محتوا از سوی طلاب و علما در مساجد برنامه‌ریزی می‌شود.
 
وی در ادامه با اشاره به شهادت امام محمدتقی(ع) تصریح کرد: مناسبت‌های شهادت و ولادت ائمه(ع) فرصتی است که بتوانیم معارف قرآن، رسول خدا(ص) و عترت را آموزش دهیم. این‌که در شهادت‌ها روضه‌ای خوانده شود و در ولادت‌ها شربت و شیرینی پخش شود، خوب است اما اصلاً وظیفه خودمان را در این زمینه انجام نداده ایم. آن معارفی که ائمه(ع) از جدّ اطهرشان رسول خدا(ص) دریافت کرده‌اند، باید فراگیر شود.
 
حسن‌زاده با اشاره به سالروز ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت زهرا(س) گفت: مشکل جامعه ما افزایش سن ازدواج است. زندگی این دو معصوم که بر اساس معنویت شکل گرفت برای ما الگو بشمار می‌رود. افزایش سن ازدواج و آمار طلاق با وجود الگوهای ارزشمندی چون حضرت علی(ع) و حضرت زهرا(س) واقعاً مایه تأسف است. معنویت، ایثار و فداکاری در خانواده باعث ثبات و استواری می‌شود. دستگاه‌های فرهنگی و مسئولان باید بکوشند توقعات کم شود و سن ازدواج کاهش یابد. جهیزیه‌های مفصل و مهریه‌های سنگین در شأن خانواده‌های متدین نیست. نمی‌توانیم بگوئیم که حضرت علی(ع) و حضرت زهرا(س) استثنا بودند و ما کار خود را انجام بدهیم، آن‌ها الگو و نمونه‌ای برای ما هستند. مقابله با فساد و ناهنجاری‌ها فقط با بگیر و ببند ممکن نیست، نه این‌که اینها نباشد اما از سویی دیگر راه حل‌هایی چون آسان بودن ازدواج و رعایت عفاف در مجردان هم وجود دارد.
 
امام جمعه موقت اهواز با اشاره به سالروز بزرگداشت شیخ‌الرئیس ابن‌سینا و روز پزشک، خاطرنشان کرد: شیخ‌الرئیس از افتخارات ایران و اسلام است و نماد این جمله شهید مطهری مبنی بر خدمات متقابل اسلام و ایران و وحدت دین و علم بشمار می‌رود. وی دانشمندی تأثیرگذار در زمان خود و آینده زمان خویش هم‌چنین دیندار بود.
 
وی با اشاره به آغاز هفته دولت گفت: شهیدان رجایی و باهنر دو الگو و اسوه برای مسئولان و دولتمردان در نیت‌های پاک، ساده‌زیستی و خدمتگزاری بودند. خدمات دولتمردان را اجر می‌گذاریم و همه کسانی که مسئولیتی دارند به ویژه در قوه مجریه بر سر عهد و پیمانی که دارند، بمانند. از مسئولان خوزستانی هم قدردانی می‌کنیم.
 
حسن‌زاده با اشاره به آغاز روند اعزام حجاج خوزستانی به خانه خدا، گفت: مقامات سعودی تاکنون به تعهدات خود پایبند بوده‌اند. این تذکر را به حجاج و خانواده آن‌ها می‌دهیم که اگرچه مراسم ولیمه مستحب است اما باید با رعایت شئون اسلامی همراه باشد.
 
امام جمعه موقت اهواز با بیان این‌که مجلس شورای اسلامی در حال بررسی رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی رئیس‌جمهور است، گفت: نمایندگان مجلس در آنچه که وظیفه شرعی، عرفی و قانونی‌شان است، صلاحیت‌ها را در نظر بگیرند و مسائل جناحی و باندی و سیاسی مورد نظرشان نباشد. تعهد، تخصص و ملاکی که مقام معظم رهبری بارها بر آن تأکید دارند به‌عنوان روحیه انقلابی، همان ویژگی‌هایی است که باید وزرا از آن برخوردار باشند.
 
وی تصریح کرد: نقشی که خوزستان در کل کشور دارد به آن معناست که توسعه، امنیت و آبادانی خوزستان، توسعه، امنیت و آبادانی کل کشور است و عقب‌ماندگی خوزستان به کل کشور لطمه می‌زند. خوزستان یک استان استثنایی دارای صنعت، کشاورزی، مرز خشکی و دریایی و هوایی است. با افتخار و نه با پشیمانی می‌گوئیم که بار اصلی جنگ تحمیلی بر دوش مردم خوزستان بود. خوزستان وظیفه‌اش را در جنگ انجام داد. در حالی که استان‌های دیگر در این هشت سال مسیر پیشرفت را پیمودند.
 
حسن‌زاده ادامه داد: همه وزرا باید در برابر خوزستان تعهد داشته باشند، سابقه وزیر پیشنهادی نیرو نشان می‌دهد که بر بحث انتقال آب اصرار داشته است. نمی‌توانیم بگوئیم اشتباه کرده شاید آن زمان که این مسأله مطرح شد استان خوزستان محدودیت آب نداشت اما اکنون ۱۸ نماینده مردم خوزستان در مجلس شورای اسلامی باید بدانند و از وزیر نیرو این تعهد را بگیرند که سیاست انتقال آب را دنبال نکند. صرف برگزاری یک جلسه نمایندگان خوزستان با وزیر پیشنهادی نیرو کافی نیست بلکه وی باید این مطلب را در صحبت‌هایش مطرح کند.
 
حسن‌زاده ادامه داد: در استان خوزستان از نظر معیشت مردم، کشاورزی، صنعت و بالا بودن آمار بیکاری، وضعیت سختی داریم. انتقال آب شرب مانعی ندارد اما این موضوع که آب خوزستان را برای مصرف شرب ببرند و آب آن استان برای کشاورزی مصرف شود، پذیرفته نیست.
 
امام جمعه موقت اهواز خاطرنشان کرد: ما نمی‌خواهیم که نمایندگان بخشی‌نگری کنند اما مسأله توسعه استان، مسأله کل کشور است. یکی از مأموران شرکت توسعه برق به‌علت گرما و رطوبت زیاد و برق‌گرفتگی جان خود را از دست داد، ضمن تسلیت به خانواده این عزیز باید بگویم که در بحث رأی اعتماد به وزرا نه مسائل جناحی و سیاسی بلکه مصلحت استان و کل کشور باید رعایت شود.
 
وی با اشاره به حوادث اتفاق افتاده در اسپانیا که به کشته شدن ۱۳ نفر منجر شد و داعش مسئولیت آن را بر عهده گرفت، اظهار کرد: با این اتفاقات مشخص می‌شود که آنچه مقام معظم رهبری و مسئولان درباره پیدایش داعش می‌گفتند که آسیب آن به پدیدآورندگان این گروهک تروریستی می‌رسد، صحیح بود. پیدایش گروه‌های تکفیری سیاست شیطان بزرگ آمریکا با حمایت مالی سعودی بوده است و تنها جمهوری اسلامی ایران صادقانه با این گروهک‌ها مبارزه می‌کند. ما همان گونه که امنیت را برای بحرین، یمن، عراق و سوریه خواستاریم، برای دیگر کشورها هم می‌خواهیم.
 
حسن‌زاده با گرامیداشت یاد شهدای مدافع حرم، یاد سه شهید خوزستانی مدافع که در هفته اخیر به شهادت رسیده‌اند(شهید علیپور از اندیمشک، شهید تاج بخش از گتوند و شهید باوی از کارون) را گرامی داشت و گفت: شهادت «محسن حججی»، روح تازه‌ای در مردم دمید. همه مسئولان و اقشار مختلف جناح‌های سیاسی در رثای این شهید که در اسارت با مظلومیت و عزت به شهادت رسید، همراهی کردند.

 

chapta
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
قیمت طلا ، ارز و سکه
 • سود قطعی اوراق مشارکت پالایش نفت بندرعباس در بانک ملت پرداخت می شود
 • نتیجه ورود بانک‌ها به عرصه بنگاه‌داری، تضعیف است
 • توجه به تعادل جنسیتی در تحقق عدالت موثر است
 • انتصاب جدید در بیمه تجارت نو
 • پس از 80 سال موزه ایران باستان بازسازی می شود
 • برای تولید انواع تسلیحات موشکی، زمینی، دریایی و پدافندی از هیچ کشوری اجازه نمی‌گیریم
 • حادثه معدن «دندی» حاصل بی‌احتیاطی بود
 • اوراق گواهی سپرده مدت‌دار ویژه سرمایه‌گذاری (عام) توسط بانک اقتصادنوین منتشر می شود
 • کاهش ۲۰ سانتی‌متری تراز دریاچه ارومیه
 • رونمایی از لپ تاپ جدید لنووو
 • مذاکرات سفارت ایران در کرواسی با بانک مرکزی این کشور برای برقراری روابط بانکی با ایران
 • ادامه روند کاهشی نرخ مرغ در بازار
 • جزئیات حکم فیفا علیه طارمی و پرسپولیس
 • سامانه سهام عدالت از دسترس خارج شد
 • پیام مدیرعامل بانک صنعت و معدن به مناسبت هفته دفاع مقدس
 • نخستین همایش «مدیران آینده صنعت برق کشور» در تهران برگزار می شود
 • چین با تحریم نفتی ضد کره شمالی همراه می‌شود
 • جذب سرمایه‌ خارجی می‌تواند بر روند توسعه ملی تاثیرگذار باشد
 • تولید زامیاد طی دو ماه از مرز 8000 دستگاه گذشت
 • کتابهای درسی ما، دانش آموزان را برای دیروز تربیت می کند
 • اسپیکر تمام شیشه ای دو تیکه VENZO از فروشگاه تاچ ورلد با 56درصد تخفیف
 • آموزشگاه کاژه با آموزش #C با 90درصد تخفیف
 • منتخب تصاویر نخست روزنامه های شنبه اول مهر ماه
 • فرصت های تکنولوژیک و توسعه
 • ناتوانی تولید داخل در تامین بازار چادر مشکی
 • ضربه خام‌فروشی ‌به اشتغال‌
 • موافقت بازیگران اصلی نفتی با تمدید کاهش تولید
 • روحانی: موشک‌های‌مان را تقویت می‌کنیم
 • ظریف: اگر آمریکا خواهان امتیاز جدید است ایران هم امتیاز می‌خواهد
 • دیدار سفیر ایران در روسیه با رییس دانشگاه دولتی مسکو
 • اشتغال پایدار با اجرای سه طرح اشتغالی
 • نیکی هیلی: خروج از برجام آمریکا را بی‌اعتبار نمی‌کند
 • فعلا نگران تشعشعات موبایلی نباشید
 • نوبت پنجمین پرسش مهر رئیس‌جمهور
 • پرداخت‌های آفلاین؛ راهکار حل مشکل پول خرد
 • واکنش جوادی به وضعیت نامشخص تیم ملی کشتی آزاد زیر ۲۳ سال
 • کارلوس توس: فوتبال چین ۵۰ سال دیگر هم پیشرفت نمی‌کند
 • هوودس داربی تورین را از دست داد
 • تظاهرات نمازگزاران جمعه در اعتراض به سخنان ترامپ
 • رایزنی وزیران امور خارجه ایران و چین درباره برجام
 • ظریف: ایران به همکاری و گفت‌وگوی آسیایی باور دارد
 • اول مهرماه؛ عرضه اولیه 10 درصد از سهام «ریشمک» در فرابورس ایران
 • جلالی: همیشه می گویند من مقابل پرسپولیس دفاعی بازی کردم
 • منع استفاده از پیام رسان ها در عربستان سعودی برداشته شد
 • مورینیو: برداشتن جام اتحادیه به سود ما خواهد شد
 • فروش بلبرینگ‌های چینی با بسته‌بندی برند معتبر بلبرینگ‌سازی تبریز
 • ابزار و وسایل کیمیاگری "رازی" در کرمانشاه به نمایش درمی‌آید
 • دخترانی که بر یک رشته ورزشی تمرکز می‌کنند، استرس بیشتری دارند
 • کاهش علائم آسم با ورزش و تغذیه سالم
 • حفظ وزن سالم بهترین روش پیشگیری از فشارخون بالا